09 Ağustos 2018 Perşembe Saat 06:38 // Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi
ÖSO çeteleri tarafından işkence edilip TC tarafından tutuklanan Efrin’li kadınlar

EFRİN - Türk devleti ve ÖSO’nun Afrin’i işgalinde binlerce insan göç etmek zorunda bırakılmıştır. Afrin’de zorunlu olarak kalanlar ise ÖSO ve Türk devletinin tutuklanmasına, işkencesine, evlerinin yağmalanmasına maruz kalıyorlar.

Türk devleti ve ÖSO’nun Afrin’i işgalinde binlerce insan göç etmek zorunda bırakılmıştır. Afrin’de zorunlu olarak kalanlar ise ÖSO ve Türk devletinin tutuklanmasına, işkencesine, evlerinin yağmalanmasına maruz kalıyorlar.

Türk devleti ve ÖSO işgal politikaları doğrultusunda özellikle kadını yok etme, fuhuşa zorlama, tutuklamaları olayları gittikçe yoğunlaşmaktadır.  Türk devletinin Afrin’i işgalinden sonra ÖSO çeteleri Afrin’de kalan ve yerlerini terk etmeyen üç kadını işkence ederek Türk devletine teslim etti. Türk devletine teslim edilen Nigar Bakir, Şamiran Nahsen ve Yıldız Muhammed mahkemeye çıkarılmadan cezaevine konuldular. Niğar Bakir, Şamiran Nahsen ve Yıldız Muhammet şuanda Tarsus Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunmaktadırlar. Bu üç kadına ilişkin herhangi bir iddianame dahi hazırlanmamış. Kadınlardan 40 yaşındaki Nigar Bekir, “Suriye’de savaştan önce öğretmenlik yapıyordum.  Ailemle Rakka’da yaşıyordum.  DAİŞ saldırılarından sonra Afrin’nin Cinderesi kasabasına yerleştik. Daha sonrada belediye de memur olarak çalışmaya devam ettim. Orada güzel bir yaşamım vardı. ÖSO ve Türk çeteleri tarafından alındım ve o zaman 3 aylık olan Lilat bebeğimle Türk devletine teslim edildim. Türk polisinin çetevari yaklaşımlarına maruz kaldım. Önce Reyhanlı’ya getirildim. Ardından da Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandım” diye belirtti.

“TÜRK ORDUSU VE ÖSO ÇETELERİ AFRİN’DE İNSANLARIN MALLARINA EL KOYUP YAĞMALIYOR”

Afrin’de ÖSO militanlarının yoğun maruz kalan 60 yaşındaki Hikmet Abdu, “ iki ay önce Afrin’de çıkmadığımız için ÖSO ve Türk çeteleri tarafından kötü bir işkence gördüm. İşkence yaptıktan sonra beni Türk devletine teslim ettiler. Şuanda Tarsus cezaevinde tutuluyorum. Ailemden hiçbir haber alamıyorum. Büyük bir hukuksuzlukla karşı karşıyayım” dedi. Afrin ’in Cinderesi kasabasında çatışmalar başlayınca Halep’e göç eden 45 yaşındaki Şamiran Nahsen, çatışmalar bittikten sonra ailemle bütün zorluklara rağmen Afrin’e dönmeyi başardık. Ancak geldiğimizde ÖSO çeteleri, dükkânlarımızı, evimizi ve bize ait mal ve mülkümüzü gasp ettiğini gördük. Tekrar geri almak istedik ama ÖSO çeteleri bizden 2500 dolar talep etti. Bunun üzerine bizi orada bulunan Türk çetelerine teslim ettiler. Ben ve eşim Abdurrahman Hasan ile Reyhanlı’ya getirildik. 7 Haziran’dan bu yana eşimi Hatay beni de Tarsus cezaevinde tutuklu tutuyorlar” dedi.

Türk ordusu ve ÖSO tarafından Afrin ‘in işgali sırasında ele geçirilen 18 yaşındaki Yıldız Muhammet ise,  “Afrin’de dayımın evinde kalıyordum. Afrin İşgali sırasında Türk ve ÖSO çeteleri tarafından yakalandım önce Azez’e ardından Kilis’e getirildim. Burada beni Türk devletine teslim ettiler. Beni teslim ettikten sonra polisler beni işkenceden geçirdi. Ardından çıkarıldığım mahkemede  “Yasadışı Terör Örgütüne Üye olmak” suçlamasıyla tutuklandım.  Üç aydır Tarsus cezaevinde tutuklu bulunuyorum. Şimdi ye kadar hakkımda bir iddianame hazırlanmadı ve dava açılmadığı için suçumun ne olduğunu bilmiyorum” dedi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html