Hacı Umran’da KDP destekli MİT Faaliyetleri Yürütülüyor
Haberler / 18 Eylül 2018 Salı Saat 13:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HABER MERKEZİ- Türk işgalci güçleri Güney Kurdistan’da askeri hareketliliğini sürdürürken, bir yandan da KDP desteğiyle istihbarat faaliyetlerini yürütüyor. Alınan bilgilere göre, Türk istihbaratına ait timler, KDP’ye ait karakollarda Parastın’ın da desteği ile PKK karşıtı faaliyetler yürütüyor. KDP denetiminde olan bölgelerde rahat hareket edebilen ve KDP merkezlerinde cirit atan MİT üyeleri kendi denetimine almak istediği Güney toprakları için KDP’yi kullanıyor.

Türk işgalci güçleri Güney Kurdistan’da askeri hareketliliğini sürdürürken, bir yandan da KDP desteğiyle istihbarat faaliyetlerini yürütüyor. Alınan bilgilere göre, Türk istihbaratına ait timler, KDP’ye ait karakollarda Parastın’ın da desteği ile PKK karşıtı faaliyetler yürütüyor. KDP denetiminde olan bölgelerde rahat hareket edebilen ve KDP merkezlerinde cirit atan MİT üyeleri kendi denetimine almak istediği Güney toprakları için KDP’yi kullanıyor. 

Qesrê, Diyana ve Korek Dağı’nda KDP-Türk devleti İşbirliği

Yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre, Qesrê alanı’na bağlı Seri Rola tepesi(karakolu), Koliter, Mame Rut, Berdezerdan, Şêrawaz bölgelerinde günlük olarak keşif faaliyetleri yürütülüyor. Heci Birofi’ye bağlı Zerevan güçlerinin güvenliğini sağladığı Diyana’ya bağlı köylerde yer alan karakollar MİT’in istihbarat faaliyetlerine açık hale getirildiği ve yıllardan beri bu merkezlerde faaliyet yürüttükleri öğrenildi. Korek dağında da Sidar Barzani’ye bağlı Zerevan güçlerinin denetiminde bulunan karakollar yer aldığı ve aynı şekilde Türk istihbaratı tarafından merkez olarak kullanıldığı öğrenildi. Korek dağındaki bu karakollar; Dola Alane sınırı, Dola Meleken ve Kêlkilêl dağından Helgurt'un arka sınırına kadar oradan Rawenduz'a bağlı Ako, Gereway köylerine kadar olan alanı kontrol ediyor.

Hacı Umran MİT’in Denetiminde!

KDP’ye ait bütün karakollarda olduğu gibi, Hacı Umran sınırında bulunan Wêzê Dağında KDP Zerevan gücüne ait olan bir karakolda da MİT’e ait birimler bulunuyor. Bu MİT timlerine Diyana’da bulunan Parastın üyeleri tarafından da destek sunulduğu bildirildi. Günlük olarak bu alanlarda keşif ve gözetleme faaliyetleri yaptıkları belirtiliyor. Belirtilen alanın hemen yakınında ise İran Güçlerine ait merkezler var.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): haci  umran  MIT  KDP    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.