İttifakların Gölgesinde Kürt Katliamları
Makaleler / 16 Ağustos 2018 Perşembe Saat 13:45
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ekonomisi çöküşe doğru ilerlerken Türkiye’deki halklar açlıkla yüz yüze bırakılmaktadır.

Türkiye ekonomisi çöküşe doğru ilerlerken Türkiye’deki halklar açlıkla yüz yüze bırakılmaktadır. Bütün ekonomisini savaşa yatıran AKP/MHP iktidarının içinde bulunduğu ekonomik, siyasi ve soysal çöküşü ve Trump’ın en son F 35 Füzelerinin teslimatını durdurması Türk devletine ikinci bir darbe oldu. ABD’nin Türk devletine ve AKP/MHP iktidarına yaptırımları gittikçe artmaktadır. Bu yaptırımların faturasını diktatör Erdoğan yoksul kesime kesmektedir. Ortada büyük bir ekonomik krizin olduğu aşikardır.  Peki bu ekonomik krizin başlıca nedenleri nelerdir? İlk olarak buna bakmamızda yarar var. AKP/MHP iktidarının savaş konsepti bu krizin en büyük nedenidir. İkinci bir nedeni ise diktatör Erdoğan’ın Kürtleri yok etme ve soykırımdan geçirme planı doğrultusunda geliştirdiği ittifaklardır. Diktatör Erdoğan ve AKP/MHP faşist iktidarı savaş konseptini gittikçe derinleştirmektedir. Derinleşen bu savaş konseptinin ekonomik bütçesi nerden sağlanıyor? Hangi devletler Erdoğan’ın savaş bütçesini karşılıyor?   Peki devletler diktatör Erdoğan’la neyin karşılığında savaş bütçesini karşılıyor? Bunlar ilk başta açıklanması gereken önemli hususlardır. Türk devleti ve AKP/MHP iktidarı son 6 yılda savaşa ne kadar yatırım yaptı?  

Türk devleti bütün ekonomisini operasyonlara harcadı. İşgalci Türk devletinin Afrin işgaline yapılan maliyet bir milyar Doları geçmektedir. Sadece Afrin işgaline 1.5 milyar dolar harcayan AKP/MHP iktidarı 6 yıldır kesintisiz operasyonlara ise 14.9 milyar dolar askeri harcama yaptı. Verilen örnekler sadece bilinenlerdir. Ekonominin sadece askeri boyutuna bakıldığında bile ekonominin nasıl çöküşe sürüklendiği açıkça görülebilir. Uygulanan bu savaş konseptinin bir diğer ayağı ise AKP/MHP iktidarının savaş lobisi oluşturmak için girdiği ittifaklardır. Türk devleti Afrin işgalinde ittifaklarının başında Rusya ve ABD gelmektedir. Afrin işgaline zeminin hazırlayan ve destek verenlerin ABD ve Rusya olduğu somuttur. AKP/MHP iktidarı bu doğrultuda en önemli müttefiki olan KDP ile ittifaka girerek başta Kandil, Şengal olmak üzere Güney Kürdistan’nın birçok alanına yönelik işgal operasyonları yapmaktadır.

 

Erdoğan-Abadi ittifakının sonucu Şengal’e saldırı

Güney Kürdistan ve Irak topraklarına yönelik operasyonlarına karşı memnuniyetsizliğini dile getiren Irak Başbakanı Haydar Abadi, “toprağımıza yönelik yapılan bu tür girişimleri kabul etmiyoruz. Türk devletinin Irak toprakları içerisinde bulunan askerlerini çekmesi gerekir. Türk devletinin Başika’da bulunan askerlerini derhal çekmesi gerekir. Toprağımıza yapılan herhangi bir saldırıda karşılık verme hakkına sahibiz” gibi açıklamalarda bulunmuştu. 14 Ağustos’ta Türk devletini ziyaret eden Irak Başbakanı Haydar Abadi, başta diktatör Erdoğan olmak üzere Türk yetkilileriyle görüşmeler yaptı.  Yapılan görüşmeye ilişkin açıklama yapan diktatör Erdoğan, “PKK terör örgütü ile mücadelede Irak tarafından beklentilerimizi aktardım. PKK’nin Irak’tan tamamen temizlenmesi istikametinde çabalarımızı artırma hususunda görüş birliğine vardık” demişti. Abadi’yse “Sınırların kontrol altına alınması, özellikle Türkiye sınırının kontrol altına alınması için bir plan yaptık. Biz buna müsamaha etmeyeceğiz. Biz Türkiye ile birlikteyiz. Sınırların korunması, Türkiye’ye saldırıların önlenmesi konusunda Türkiye ile birlikteyiz” demişti. 14 Ağustos Erdoğan-Abadi görüşmesi, 15 Ağustos’ta Şengal’e hava saldırısı. Şengal’e yapılan hava saldırısı Irak ve Türk devletinin ittifaka gittiklerinin en somut örneğidir. Erdoğan ve Abadi Kürtlerin katliamları üzerinde ittifaka gittikleri aşikardır.  Diktatör Erdoğan’ın yeni ittifakı Irak hükümetidir. Bu ittifak hangi antlaşmalar doğrultusunda gelişti? Türk devleti Irak hükümetine neyi vaat etti? Bu ittifakın gelişmesinde en büyük etken Kürtler mi? Bugüne kadar Türk askerlerin çıkması için bas bas bağıran Abadi, Türk devletinden ne aldı da topraklarının bombalanmasına izin verdi?  Yapılan bu ittifak doğrultusunda Türk devletinin ekonomik çöküşü engellenmeye yönelik bir ittifak olmadığı kesindir. Bu ittifak diktatör Erdoğan’ın Kürtlere uyguladığı savaş konseptinin devamıdır.  Bu savaş konseptinin diktatörlüğün çöküşünü de hızlandıracağını unutmamak gerekir. Erdoğan kendi eliyle kendi kuyusunu kazmaktadır.

Sara Gulan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html


Parveke

TAGS(ETIKETLER): turkiye  ittifak  katliam  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.