Bedelli Askerlik ve Askersizlik Gerçeği
Makaleler / 22 Temmuz 2018 Pazar Saat 13:09
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devletinde her dönem gündeme gelen bedelli askerlik bu dönemde gündem de yerini almış durumda.

Türk devletinde her dönem gündeme gelen bedelli askerlik bu dönemde gündem de yerini almış durumda. AKP/MHP iktidarı bedelli askerliği yürürlüğe koyarak hem ekonomik anlamda hemde başta kendi çocukları olmak üzere bakanların, milletvekillerin, akrabaların çocuklarını askere göndermeme siyaseti yürütmektedir. Bedelli askerlik sadece elit kesime yarayan bir uygulamadır.  Türk devleti ekonomik kaosun içinde cebelleşirken, kendini ayakta tutabilmek için bu tür uygulamalara gitmektedir.  Türkiye halkları böyle bir ekonomik krizin içindeyken bedelli askerlik için ayıracak bir bütçeye sahip değiller.

Bedelli askerlik ücreti 20 bin TL olarak belirlendi. Türkiye’de 6 milyon askere gidecek genç bulunmaktadır. Bu 6 milyon insanı düşündüğümüzde bunlardan kaçı bedelli parasını ödeyebilecek durumdadır. Genel olarak AKP/MHP İktidarı icraatlarında, iş olanaklarını, yatırım alanlarını, üretim alanlarını kendi himayesine almış durumda. Binlerce işçi maaşlarını alamazken, binlerce memur ihraç edildi ve yüzlerce akademisyen görevinden uzaklaştırıldı. Tarım alanları, kurum ve kuruluşlar özelleştirildi. Asgari ücret bin seksen TL iken patatesin kilosu 6 TL, soğanın kilosu ise 6,5 TL olan bir ülkede askere gitmek istemeyen kaç genç bu ücreti ödeyebilecek durumdadır? Bu ekonomik krizin içinde bu parayı ancak, Diktatör Erdoğan’nın torunları ödeyebilecek durumdadır. Erdoğan diktatörü nasıl kendi çocuklarını askerlikten muaf tutmuş ve askerliğe göndermemişse torunları ve akrabaları için de bir uygulama getirerek askerlikten muaf tutacaktır. Aynı şekilde bütün bakanların, AKP milletvekillerin, AKP/MHP iktidarına yakın iş adamlarının çocukları askere gitmemektedir. Ya çürük raporu almakta ya da bir şekilde illegal yollardan saman altı yapılmaktadır.

Peki Türkiye’de kimlerin çocukları askere gidiyor? Tabi ki yoksul, hiçbir geliri olmayan ve elinde hiçbir işi olmayan, karın tokluğuna 24 saat hamallık yapan kesimin çocukları askere gönderilmektedir. 19-20 yaşları arasında olan gençler, Vatan Millet Sakarya zihniyetiyle ellerine silah verilerek ölüme gönderilmekte.  Her gün televizyonları açtığımızda asker ölümleriyle karşılaşıyoruz. Öldürülen asker ailelerine baktığımızda yiyecek bir lokma yemeği olmayan yoksul ailelerdir. AKP/MHP iktidarı ise bu asker ölümleri üzerinden siyaset yapmakta ve asker ölümlerini meşrulaştırmaktadır. Erdoğan diktatörü gittiği bir asker taziyesinde yaptığı konuşmada ‘Şehitlik mertebesi herkese nasip olmaz’ diyerek meşrulaştırma yoluna gitmiştir. Erdoğan’nın çocuklarından hiçbiri ise askerlik yapmamıştır. Onun için başkalarının evlatlarının ölümü onun için sadece bir siyaset aracıdır. Bugüne kadar gelen bütün asker ölümlerinde yapılan konuşmalara baktığımızda hepsi tek bir amaç gütmektedir. AKP/MHP faşist zihniyeti ve yarattıkları kirli siyaset, asker ölümleri üzerinden nasıl bir prestij sağlar ve halkı nasıl kandırırız mantığı taşımaktadır.

En son Süleyman Soylu ’nun bir asker taziyesinde yaptığı konuşmada ‘bu şehit düşen askerlerimizin kanı yerde kalmayacak ve biz kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Bu halkın çocukları her zaman askere gitmeye hazır vaziyettedir. Gerekirse bende şehit olmaya giderim. Askerlerimizin yanında yer alırım’ demişti.  Bunu söylerken de çok rahat söyleyebiliyor çünkü oğlu askerde değil ve Askere gönderme gibi bir düşünceye de sahip değil. Bütün bunlar AKP/MHP faşizminin yürüttüğü kirli bir siyasetten ibarettir ve yoksul ve fakir ailelerin çocuklarının ölümü üzerinden yürütülmektedir. Bu güne kadar askerde öldürülen bir bakanın, milletvekilinin çocukları, akrabaları hiç görülmedi. Bu bir tesadüf değil tabi ki bilinçli yürütülen kirli bir siyasettir.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): bedelli  askerlik  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.