İdlib’de TC ile çeteler arasındaki çelişkiler derinleşiyor
Haberler / 26 Kasım 2017 Pazar Saat 06:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk devleti ve istihbaratı MİT, İdlib’de çeteler üzerindeki hakimiyetini kaybediyor

Çete grupları arasındaki sorunları çözmek için görüşmeler sürdüren MİT, Darit İzê’de çete liderleriyle bir toplantı daha gerçekleştirdi. Fakat çetelerin kendi arasında ve MİT ile yaşadığı sorunlar halen çözülemedi ve sorunlar her geçen daha da derinleşiyor.

Son olarak MİT elemanları İdlib’de çete guruplarıyla bir toplantı daha düzenlemek istedi. Çete guruplarını birleştirmeye çalışırken son yapılan toplantıda Cephet El Nusra ile anlaşmazlık içinde olan Ketayb Ibn Teymiye adındaki çete grubu, Cebhet El Nusra’dan koptu. Bunun üzerine Cephet El Nusra, bu grubun çete liderini tutukladı.

Diğer çete gruplarının bu duruma tepki göstermesi üzerine kısa süreli silahlı çatışma çıktı. Çatışmada her iki taraftan da ölü ve yaralıların olduğu, bir MİT elemanın ayağından yaralandığı bildirildi. Yaşanan çatışmayı durdurmak ve tarafları sakinleştirmek üzere Türk askeri devreye girdi.

Türk devletinin bütün müdahalelerine rağmen çete grupları arasındaki sorunlar devam ediyor. Cephet El Nusra’nın (yeni adıyla HTŞ) MİT’in kontrolü dışında hareket etmesi, MİT ile Cephet El Nusra (HTŞ) arasında çelişkileri her geçen gün derinleştiriyor.  

Yerel kaynaklar, Türk devletinin bir taraftan İdlib’deki etkin gruplardan Cephet El Nusra ile sorunlarını  çözmeye çalışırken diğer taraftan Efrin etrafına güç yığmaya devam ettiğini bildiriyorlar. Bu amaçla Heyet Tahrir El Şam ve bağlı çeteler ile Türk Özel birliklerinin Efrin çevresinde keşif faaliyeti yaptıklarına ilişkin bilgiler aktarılıyor.

 Ciwan Serdeşt

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Idlib  de  TC  ile  ceteler  arasindaki  celiskiler  derinlesiyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.