MİT’in Avusturya Parlamentosu’na Casus Sızdırma Planı
Haberler / 05 Mayıs 2017 Cuma Saat 21:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye adına casusluk faaliyeti yürüten bu birimin başında ise SP֒nün gençlik kolları başkanı olan Mustafa Durmuş var

Yeşiller Partisi Güvenlik Sözcüsü Peter Pilz’in, Türk istihbaratının Avusturya’da 200 kişilik bir muhbir ekibinin olduğunu açıklaması üzerine başta Türk konsoloslukları olmak üzere Türkiye adına faaliyet yürüten pek çok dernek ve kurum yakın takibe alındı.

Türk Kuruluşları Casusluk Masası Gibi Çalışıyor

Türkiye’nin yürüttüğü casusluk faaliyetlerini takibe alan Avusturya istihbaratı çok ilginç bilgilere ulaştı. Özellikle Türk dernek ve kurumlarını takip eden Avusturya istihbaratı bu dernek ve kurumların casusluk masalarına dönüştüğünü belirledi.

Bunlar arasında;

TC Viyan’a  Başkonsolosluğu: adres; hietzinger Hauptstrassse 29(Tayyar Kagan Atay)

Emniyet Müşavirliği: adres; prinz Eugen strasse 40.1040 wien

 Yunus Emre Türk Kültür Merkezi: adres; währinger strasse 6.8/14-15.1090 wien

Silahlı Kuvvetler Ataşeliği:  adres; Prinz Eugen strasse 40.1040 wien

UETD Avusturya  Genel Başkanı (Fatih Karakoca): adres; Lugeck 1 1010 wien

ATIB (Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği): adres; sonnleithnergassa 20.1100 wien

(UIKZ) Eyüp Sultan Camii: adress; Josef-Huber-Gasse 9.8020 Graz

 

 Türkiye adına Avrupa’da yürütülen muhbirlik faaliyetlerinin daha çok iş adamları dernekleri ve Türk konsolosluklarında yapıldığı ortaya çıktı. Türk Demokratlar Birliği, Müslüman İş Adamları Derneği ve Türk Diyanetine bağlı kurum ve camilerde casusluk faaliyetleri yürüten Türkiye’nin Avusturya’da iktidar ortağı olan SP֒nün (Sosyal Demokrat Parti) içine de casus sızdırdığı yönündeki bilgi de yine gelen önemli bilgiler arasında yer alıyor.

Türkiye Avusturya SPÖ Partisi’ne Casus Sızdırdı

Avusturya’nın iktidar ortağı SPÖ içinde casusluk faaliyeti yürüten ve Türk İstihbaratı MİT’e önemli bilgiler aktaran bir birimin oluşturulduğu aktarıldı. Türkiye adına casusluk faaliyeti yürüten bu birimin başında ise SP֒nün gençlik kolları başkanı olan Mustafa Durmuş var. MİT elemanı Mustafa Durmuş’un hayat hikayesi ise hayli ilginç. Şuanda Avusturya’da SP֒nün Steiermark eyaletinin gençlik kolları başkanlığını yapan Mustafa Durmuş’un MİT’le tanışması ise yeni değil. 1988’de Ankara’da doğan Durmuş, küçük yaşlardan beri Avusturya’da ailesi ile birlikte yaşıyor. Graz’da Hukuk Fakültesini bitiren Durmuş, babasının Türk istihbaratı ile olan yakın ilişkileri nedeniyle daha çocuk yaşta Türk İstihbaratı MİT adına casusluk faaliyetleri yürütmeye başlamıştır.

MİT’in Mustafa Durmuş İçin Önemli Planları Var

Uzun yıllar MİT adına çalışan Durmuş’un MİT’in önemli bir elamanı olduğu ve MİT’in kendisine dair önemli planlamaları olduğu belirtiliyor. MİT adına casusluk faaliyetleri yürüten birimin başında yer alan Durmuş uzun yıllar MİT tarafından maddi olarak önemli destekler almış. Bu desteklerin karşılığında ise Avusturya’daki casus ağları örgütlemiştir. Mustafa Durmuş tarafından oluşturulan bu casus ağları MİT’e önemli bilgiler sızdırırken aynı zamanda Türkiye adına lobi faaliyetleri de yürütüyor. Özellikle de Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerinin Avrupa’da örtbas etmede kullanılan bu casusluk birimlerinin bir diğer görevi de Türk Devleti’nin kara paralarını aklamak için taşeron şirketler kurmaktır. Son yıllarda AKP’nin yaptığı pek çok yolsuzluğu bu birimlerin oluşturduğu şirketler üzerinden organize ettiği de gelen bilgiler arasında. Türk istihbaratının büyük yatırımlar yaptığı Mustafa Durmuş’un ise önümüzdeki dönemde parlamentoya aday gösterilmesi düşünülüyor.

Yasin Kılıçkaya

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): MIT  in  Avusturya  Parlamentosu  na  Casus  Sizdirma  Plani  Mustafa  Durmus    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.