Kerkük’te bayrak tartışması TC MİT’inin ‘dayatması’ ile büyüyor
Haberler / 01 Nisan 2017 Cumartesi Saat 03:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kerkük’te resmi kurumlara bayrak asılmasına ilişkin Kürtler ile Irak arasındaki tartışma devam ediyor. Yaşanan bayrak tartışmasında ise en önemli rolün TC’nin bölgedeki MİT unsurları tarafından gerçekleştirilen ‘dayatması’ sonucu yaşandığı öğrenildi

Kerkük il Meclisi'nin 28 Mart’ta onayladığı karar, bugün Irak parlamentosunda 107 milletvekilinin oyuyla reddedilirken, Kürt vekiller oylamaya katılmadı. Kerkük İl Meclisi adına yapılan açıklamada ise, “karara uymayacağız” denildi.

Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani, saat 20.00’de Kerkük’te basına yaptığı açıklamada, Irak Parlamentosu'nun aldığı kararın yerinde olmadığını belirterek, “çünkü federal mahkemenin kararına göre, kendilerine dair karar alabilen bölgeler, bir üst makamın aldığı kararı uygulama zorunluluğu yoktur” dedi.

Talabani, Anayasa'nın 115. Maddesine de atıfta bulunarak, “bu madde illerine kendilerine dair özel kararlar alabilir. Kaldı ki Kerkük iki hükümet arasında 140. Madde gereği tartışmalı bir bölgedir ve Irak bayrağının yanına bölge bayrağını asma kararı da alabilir” şeklinde konuştu.

Yaşanan tartışmalar devam ededursun yerel kaynaklar, ‘bayrak krizi’ tartışmasının derinleşmesindeki en önemli unsurun TC’nin bölgedeki MİT unsurlarının dayatması ile gerçekleştiğini ve Türkmenlerin ayaklandırılmaya çalışıldığı uyarısında bulunuyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Kerkuk  te  bayrak  tartismasi  TC  MIT  inin  dayatmasi  ile  buyuyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.