‘KCK Ana Davası’nda ceza yağdı
Haberler / 29 Mart 2017 Çarşamba Saat 12:26
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8 yıldır görülen 154 sanıklı ‘KCK Ana Dava’da 107 kişiye ceza yağdı. 43 sanık beraat etti. Dava süresince yaşamını yitiren 4 sanığın dosyası düşürüldü

Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünün konuşulup tartışıldığı 2009 yılında “Gülen Cemaati” ile ortaklaşa “KCK” adı altında başlatılan operasyonlarda, aralarında eşbaşkanlar, milletvekili, belediye eşbaşkanları, meclis üyeleri, siyasetçiler, insan hakları savunucuları, gazeteci ve aydınların bulunduğu 154 siyasetçinin 8 yıldır yargılandığı “KCK Ana Dava”da karar çıktı. Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün son sözlerine alınmasının ardından bugün saat 16.00’da karar için mahkeme salonu hazır edildi. Tutuklu ve tutuksuz hiç bir sanığın katılmadığı duruşmada 100’ü aşkın avukat hazır bulundu.

19 kişiye 21 yıl hapis

Mahkeme, avukatların içeri girmesiyle birlikte kararını açıklamaya başladı. Şu ana kadar kararı okunan isimler ve aldıkları cezalar şöyle:

DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, eski Wan Milletvekili Kemal Aktaş, Bayram Altun, Mehmet Taş, Serdar Kızılkaya, Hüseyin Yılmaz, Salih Akdoğan, Turan Genç, Çimen Işık, Zühre Bozacı, Mehmet Selim, Bayram Altun, Herdem Kızılkaya, Lütfü Dağ, Ramazan Malkoç, Senanik Öner, Mehmet Nimet Sevim, Mehmet Akın ve Ahmet Birsin’e “örgüt yöneticisi olmak” iddiasından 21’er yıl hapis cezası, eski Êlih (Batman) Belediye Başkanı Necdet Atalay, Ercan Akyol, Ercan Sezgin, Mikail Karakuş, Ümit Aydın ve Seda Akbaşcan’a ise 18 yıl ceza verildi.

Hatip Dicle’ye 9 yıl ceza

Görevden uzaklaştırılan tutuklu Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, eski milletvekili Demir Çelik, eski Qoser (Kızıltepe) Belediye Başkanı Ferhan Türk, Weranşar (Viranşehir) Belediye Başkanı Emrullah, eski Cizîr (Cizre) Belediye Başkanı Aydın Budak ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Songül Erol Abdi, Ethem Şahin, Şeyhmus Bayhan, Abdullah Akengin, Selim Sadak, DBP Eşbaşkan Yardımcısı Gülcihan Şimşek, Mehmet Tari, Hasan Iraz, Ahmet Ertak ve Fikret Kaya 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Eski Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, Zahide Besi, Sara Aktaş, Zülküf Karatekin, Ahmet Erden, Cebrail Kurt, Hasan Hüseyin Ebem, Nadir Bingöl ve DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle’ye 9 yıl, Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’e 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Güven: Mücadeleye devam

Karara ilişkin konuşan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, “Kürt siyasetçilerine yeniden bir yönelme oldu. 2009 Mart ayında seçimler yapıldı, Nisan ayında Kürt siyasetçiler dalga dalga toplandı ve cezaevine konuldu. Yıllardır devam eden yargılama süreci tamamen tiyatroydu” dedi. Davayı yürüten hakim, savcı ve polislerin cemaat üyesi oldukları suçlamasıyla tutuklandığını söyleyen Güven, “KCK davasını yürüten bütün hakim ve savcılar ihraç edildi. AKP de bunu yapmadığını ve FET֒nün yaptığını söyledi. Öyleyse bu davanın düşmesi gerekiyordu. Hakim, savcı ve polisler FET֒cü ise, neden böyle bir karar çıktı” diye sordu. Yıllarca tutuklu kaldıklarını, tahliye edilmelerinin ardından demokratik siyaseti sürdürmeye devam ettiklerini kaydeden Güven, “Biz özgürlük trenine bindik ve demokrasiyi inşa edene kadar mücadele edeceğiz. Kürt halkının bize verdiği yetki ile siyaset yürütmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. Tarihin tekerrür ettiğini ifade eden Güven, “2009’da FET֒cüler bugün Erdoğan’cılar yapıyor.” diye belirtti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  KCK  Ana  Davasi  nda  ceza  yagdi  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.