8 yaşındaki Enes Ata davasının en önemli delilinin kaybolmasına takipsizlik
Haberler / 30 Mart 2017 Perşembe Saat 07:36
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amed’de 2006 yılında katledilen 8 yaşındaki Enes Ata davasının en önemli delili olan gaz fişeğinin adli emanetti kaybolmasına ilişkin “zaman aşımı” süresi gerekçesiyle takipsizlik HDP’liler tarafından Meclis’e taşınarak dosyaya ilişkin çok sayıda soru Adalet Bakanı’na soruldu

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Mart 2006’da Diyarbakır’ da 8 yaşındaki Enes Ata'nın yaşamını yitirmesine neden olan ve davanın en önemli delili olan gaz fişeğinin adli emanette kaybolmasına ilişkin 2 yıldır yürütülen soruşturma da  Savcılık, Adli Emanette görevli memur Şaban Göktaş hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan açılan soruşturmada 8 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğunu ileri sürerek, “takipsizlik” kararı vermişti. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, 2015 yılında mahkemeye gönderdiği yazıda, olay günü polislerin yaptığı bütün telsiz konuşma kayıtlarını imha ettiğini belirtmişti.

Adalet Bakanlığı’na yanıtlanması üzerine yöneltilen soru önergesi şöyle;

“Davada, Ata’nın avukatlarının talebi üzerine yargılamayı yapan Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Ata'nın ölümüne yol açan gaz fişeğinin incelenmesi için Jandarma Kriminal Laboratuvarı’na gönderilmesi amacıyla talimat yazmıştı. Mahkemede 12 Haziran 2015’te görülen duruşmada, Adli Emanet Memurluğu’ndan gelen yazıda, Adli Emanet deposunun 2006/95 sırasına kayıtlı tutanakta belirtilen ve Enes Ata'nın yaşamını yitirmesine neden olan gaz fişeğinin zarf içinde bulunamadığı ortaya çıkmıştı. Ata’ nın avukatlarının talebi üzerine yargılamayı yapan mahkeme, davanın en önemli delillerinden biri olan gaz fişeğinin kaybolmasına ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş, bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Adli Emanet Bürosunda görevli memur Şaban Göktaş hakkında kayıt altına alınan gaz fişeği parçasını görevin gerekli kıldığı dikkat ve ihtimamı göstermeyerek emanette bir şekilde kayıp olmasına sebebiyet verdiği gerekçesiyle “Görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma açmıştır. Gaz fişeklerinin kaybolmasının ardından, Enes Ata katledildiği sırada üzerinde bulunan ve kanıt niteliğinde olan elbiselerinin de 2014 yılının Mayıs ayında mahkeme kararı olmaksızın polis tarafından imha edildiği ortaya çıkmıştır.

Savcılık, adli emanette ne zaman kaybolduğu bilinmeyen gaz fişeğinin 31 Mart 2006’da kaybolduğunu ileri sürerek, olayla ilgili 2 yılı aşkın süredir yürüttüğü soruşturmayı geçtiğimiz Şubat ayında tamamlayarak görevli memur Şaban Göktaş hakkında takipsizlik kararı vermiştir.

Bu bağlamda;

1-      28 Mart 2006’da Diyarbakır’ da 8 yaşındaki Enes Ata'nın yaşamını yitirmesine neden olan ve davanın en önemli delili olan gaz fişeğinin adli emanette kaybolmasına ilişkin 2 yıldır yürütülen soruşturma ile ilgili hangi gerekçe ile takipsizlik kararı verilmiştir?

2-      Mahkemenin takipsizlik kararının basına yansıyan gerekçesi ‘zaman aşımı’ olarak geçmektedir. Diyarbakır Adli Emanet Bürosun da ki gaz fişeğinin ne zaman kaybedildiği tarafınızca bilinmekte midir?  Şüphelilerin tarafınızca gözetildiği yönündeki iddialar doğrumudur?

3-      8 yaşındaki Enes Ata'nın yaşamını yitirmesine neden olan ve davanın en önemli delili olan gaz fişeğini sıkan suçluların, gaz fişeğinin kaybedilmesinde Diyarbakır Adli Emanet Bürosu’ n da ki şüpheli Şaban Göktaş ile ilişkisi hakkında bakanlığınızın başlattığı bir soruşma var mıdır?

4-      Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, 2015 yılında mahkemeye gönderdiği yazıda, olay günü polislerin yaptığı bütün telsiz konuşma kayıtlarını imha ettiğini belirtmiştir. Bakanlığınızın bu konuda başlattığı bir soruşturma var mıdır? Varsa ne aşamadadır? Eğer yok ise, bakanlığınız bu konuda bir soruşturma başlatacak mıdır?

5-      Enes Ata katledildiği sırada üzerinde bulunan ve kanıt niteliğinde olan elbiseleri  2014 yılının Mayıs ayında mahkeme kararı olmaksızın kimler tarafından hangi gerekçe ile imha edilmiştir? Bakanlığınızın bu konuda başlattığı herhangi bir soruşturma var mıdır?

6-      Diyarbakır Adli Emanet Bürosu kamu görevlileri ile ilgili daha öncede böyle bir şüphe söz konusu olmuş mudur?

7-      Polislerce atılan gaz fişeği ile yaşamını yitiren, dava delilleri kaybedilen,  8 yaşındaki Enes Ata için 11 yıldır gelmeyen adalet ile ilgili sorumluluk duyuyor musunuz?”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): 8  yasindaki  Enes  Ata  davasinin  en  onemli  delilinin  kaybolmasina  takipsizlik  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.