Newroz direniş, yeni gün ve özgürlük demektir
Okuyucudan / 26 Mart 2017 Pazar Saat 16:08
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Newroz binyıllar önce Asur kralı zalim Dehak'a karşı, Demirci Kawa'nın geliştirmiş olduğu bir direniştir. Ayrıca, Kürtçede yeni gün anlamına gelir. Özgürlüğün, bağımsızlığın, yeni bir başlangıcın olduğu yeni bir gün demektir. Newroz'u normal bir günle karıştırmamak ve normal bir gün olarak görmemek gerekiyor

Toplumun yaşamını değiştiren, toplumu özgürlüğe götüren, yeni bir çağ açan bir nitelikte yeni bir gündür. Aynı zamanda Newroz baharın başlangıcı, yeni bir yaşama başlangıç yapmak anlamına da gelmektedir. Tarihsel olarak her toplumun yaşamında ve tarihinde böyle görkemli yeni günler vardır. Zalimlerin olduğu her yerde direnişler olmuş, yeni başlangıçlar yapılmıştır. Toplumlar için gerçekleşen bu yeni başlangıçlar ulusal olduğu kadar uluslararası bir önemede sahiptir.

Devlet mülkü koruyan, kollayan muhafız, bekçi olduğuna göre, devlet mülkü olanın koruyucusu olmuş mülkü olmayanın da tepesinde bir kılıç gibi sallanmaya başlamıştır. Devletin var oluşu zulmü ve baskıyı da var etmiştir. Devleti yönetenler, ayrıcalıklı oldukça, toplum ya köle ya da hizmetçi olmuştur.

5 bin yıldan bu günlere kadar toplumlar bir nevi esaret hayatı yaşadılar, yaşamaya da devam ediyorlar. Devletli ve sınıflı sistemi en çok ve en kötü bir şekilde yaşayan toplumlar Ortadoğu toplumları olmuştur. Ortadoğu'nun geleneksel geri bırakılmışlığı ve kapitalist modernizmin Ortadoğu'ya her türlü müdahalesi dikkate alındığında, Ortadoğu'da toplumların nasıl bir sistemi yaşadıkları daha net anlaşılır. Ortadoğu toplumları daha çok ta kendi yönetimleri tarafından ezilmekte, yoksulluğa mahkum edilmektedir. Batı emperyalizmi her ne kadar yüz yıldır bölgede etkili olsa da, olmak istese de, bölgeyi en çok 5 bin yıllık bir geçmişi olan geleneksel despot yönetimler ezmektedirler. Ortadoğu'da halkla iç içe olan, halk için çalışan bir sistemin ve yönetimin gelişmesi durumunda, batı emperyalizminin hiç bir etkisi ve gücü kalmayacaktır.

Batı emperyalizmi Ortadoğu'da, bölgedeki gerici ve işbirlikçi güçlere dayanarak etkili olmaktadır. Yani sadece batı emperyalizmini eleştirerek, suçlayarak Ortadoğu'yu temize çıkaramayız. Amerika ve Avrupa, kendi istekleriyle bölgeden çekilseler bile, bölgede halk düşmanı rejimler olduğu sürece, bölge düzelmeyecektir. Çünkü Ortadoğu'da daha batı emperyalizmi yokken, açlık, yoksulluk, baskı ve zulüm vardı. Ortadoğu'da baskıcı ve zulüm sistemlerinin yaşı beş bindir. Yani beş bin yıldır Ortadoğu toplumları bir zulüm cenderesinde yaşamaktadır.

Newroz, Ortadoğu'da Kürdistan merkezli olarak bir direniş günü olarak tarih sahnesine çıkmış, başta Kürtler olmak üzere Ortadoğu'daki bütün halkları özgürleştirmiş, yeni bir yaşamın başlangıcı olmuştur. Zalimlerin zulmü var oldukça, mazlumların direnişi de bitmeyecek, daha çok büyüyecektir. Son yıllarda Ortadoğu, Kürdistan merkezli olarak tekrar yeni bir Newroz sürecine girmiş bulunmaktadır.

Kürt halkının 3 bin yıl önce olduğu gibi, günümüzde de geliştirmiş olduğu büyük görkemli direniş başta Kürdistan olmak üzere bütün Ortadoğu'da yeni bir yaşamın kapısını açacak, Ortadoğu halkları özgürleşecektir. 3 bin yıl önce Demirci Kawa'nın direnişini şimdi milyonlarca halk sahiplenmekte ve büyük bir direniş vermektedirler. Toplumsal gelişimlerde eğitim büyük önem taşımaktadır. İnsanlar ne derece eğitimli olurlarsa o derecede kendi kendilerini yönetebilecek güç ve birikime sahip olacaklardır. Yönetmek bilgi ve beceriyle olur. Bilgi ve beceriye sahip olmayanlar, başkaları tarafından ezilirler, zulme uğrarlar. Bundan dolayı, zalimleri sadece yıkmak yetmez, zalimlerin kurduğu sistemi de her yönden yok etmek gerekiyor. Tabi ki ezilenlerin yok etmesi gereken en büyük düşman, kesinlikle cehalettir, örgütsüzlüktür.

Kemal Söbe

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Newroz  direnis  yeni  gun  ve  ozgurluk  demektir  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.