Newroz 'Mutlaka kazanacağız' sloganıyla kutlanacak
Haberler / 01 Mart 2017 Çarşamba Saat 15:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Newroz bu yıl "Mutlaka kazanacağız" sloganıyla 33 ayrı merkezde 17-21 Mart tarihleri arasında kutlanacak. 17 Mart'ta Nusaybin'de startı verilecek kutlamaların finali ise 21 Mart'ta Diyarbakır ve Van'da gerçekleştirilecek

Bu yıl 2 bin 629’uncu kez tutuşturulacak Newroz ateşi için Türkiye ve bölge illerindeki kutlama programları netleştirildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından çıkarılan program kapsamında Newroz, 17-21 Mart tarihleri arasında 33 ayrı merkezde kutlanacak.

Kutlamaların bu yıl ki sloganı ise “Mutlaka kazanacağız” olarak belirlendi.

Kutlamaların startı bu yıl 17 Mart’ta Nusaybin’de verilecek. 21 Mart günü Diyarbakır ve Van'da yapılacak mitinglerle de kutlamalar son bulacak.

Newroz programı şöyle:

17 Mart Cuma: Nusaybin

18 Mart Cumartesi: İzmir, Bursa, Adana, Dersin, Antep, Mardin, Malatya, Doğubayazıt, Manisa, Kocaeli, Siirt.

19 Mart Pazar: İstanbul, Mersin, Antalya, Urfa, Yüksekova, Batman, Konya, Karakoçan, Kars, Hatay, Kızıltepe.

20 Mart Pazartesi: Muş, Cizre, Adıyaman, Iğdır, Bitlis, Hakkari, Ağrı, Bingöl.

21 Mart Salı: Diyarbakır ve Van.

Aynı zamanda referandum kampanyasına da denk gelecek olan kutlamalar, “Hayır” kampanyasıyla ortaklaştırılacak. Bu kapsamda özellikle bölge kentlerindeki kutlamalar, Kürt halkının referandum tavrını da net olarak ortaya koyacağı buluşmalar olması bekleniyor.

Oluşturulacak komisyonlar tarafından gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra kısa sürede Newroz kutlamaları için resmi başvurularda bulunacak. Geçtiğimiz yıl izin verilmemesine rağmen birçok merkezde gerçekleştirilen kutlamalara yüz binlerce kişi katılmıştı. Hükümetin OHAL sürecinden dolayı Newroz konusundaki tavrının ne olacağı ise merak konusu.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Newroz  Mutlaka  kazanacagiz  sloganiyla  kutlanacak  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.