Avrupa Konseyi'nde endişe arttı: Türkiye otokrasiye sürükleniyor
Haberler / 01 Mart 2017 Çarşamba Saat 15:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Konseyi’nin Türkiye’ye yönelik endişeleri arttı. Avrupa basınında, Türkiye’nin otokrasiye doğru sürüklendiğini dile getiren haberler artarken, Venedik Komisyonu’nun “son derece olumsuz” raporuna dikkat çekildi

Avrupa Konseyi'nin (AK) anayasa reformlarını incelemekle görevli Venedik Komisyonu Türkiye'deki siyasi duruma ilişkin raporda, ülkenin "demokratik sisteminin dramatik bir biçimde gerilediği ve otokratik, tek adam rejimi yolunda olduğu” saptaması yer alıyor. Süddeutsche Zeitung gazetesinin, bugün Komisyon'un konuyla ilgili raporuna yer verdi. Gazete raporda, Türkiye'nin şu anda "otoriter bir rejimi engelleyecek tüm gerekli mekanizmalardan da yoksun olduğu” saptamasının yer aldığını belirtti.

‘Denetleme Ortadan Kaldırılmış’

Gazetenin haberini aktaran Deutsche Welle, Avrupa Konseyi'ne bağlı görev yapan Venedik Komisyonu, üye 57 ülkede planlanan anayasa reformlarını mercek altına aldığa dikkat çekti. Komisyon, Türkiye'de devletin yeniden yapılandırılması planlarını ve bu yapılanmayla hedeflenen yeni anayasayı son derece eleştirel bir biçimde değerlendiriyor. Komisyon örneğin parlamento ya da yargı organlarının Cumhurbaşkanı'nın kararlarını bir kez daha gözden geçireceği ya da durduracağı neredeyse tüm denetleme mekanizmalarının ortadan kaldırılmış olmasını eleştiriyor.

‘Yargı Bağımsızlığını Tamamen Kaybedecek’

Zeitung, Komisyon'un Türkiye'de planlanan yeni başkanlık sisteminde Cumhurbaşkanı'nın hiçbir denetim olmaksızın bakanları atayabileceği ya da görevden alabileceği saptamasına da haberinde yer veriyor. Cumhurbaşkanı'nın şimdiye kadar olduğundan daha yoğun olarak ülkeyi kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) yöneteceği ve olağanüstü durumu -kendi isteği doğrultusunda- uzatabileceğine de Komisyon raporunda dikkat çekiliyor. Komisyon son olarak da Türkiye'de zaten gücü azaltılmış olan yargının yeni başkanlık sistemi ile bağımsızlığını tamamen kaybedeceği görüşünü de savunuyor.

Ohal Eleştirisi

Venedik Komisyonu, hedeflenen reformların 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal ortamında yapılacak olmasını da eleştiriyor. Komisyon raporunun sonuç bölümünde, "Siyasi özgürlüklerin yoğun bir biçimde sınırlandırılmış olması, anayasa referandumu için gerekli olan demokratik çerçevenin oluşmasını kesinlikle engelliyor” ifadesi kullanılıyor. Komisyon bu gerekçelerle Ankara'nın referandumun olağanüstü hal uygulaması kaldırılıncaya kadar ertelenmesini ya da siyasi özgürlüklerin budanmasına son verilmesini talep ediyor.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html- http://kursam.net/index.html

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Avrupa  Konseyinde  endise  artti  Turkiye  otokrasiye  surukleniyor  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.