Özgürleşmeyi bekleyen şehir El Bab - 4
Araştırmalar / 09 Kasım 2016 Çarşamba Saat 06:59
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye’de 6 yıldır devam eden iç savaşın giderek derinleşip içinden çıkılmaz bir hal alması ve bölgede yaşanan vahşet sarmalının her geçen gün daha fazla artması nedeniyle özgürlükçü halk güçleri bir araya gelerek Suriye halklarının eşitlik, özgürlük ve değişim taleplerine cevap olmaya çalışıyor.11 Temmuz 2012’de Suriye Ulusal Koalisyonuna (SUK) bağlı çete gruplarının işgali altına giren El Bab, Kasım 2013’te DAİŞ çetelerinin işgali altına girerken Ocak 2014’te ise tümden DAİŞ çetelerinin işgali

İşte tamda böylesi bir süreç içerisinden geçmekte olduğumuz bu dönemde Bab Askeri Meclisi kuruluş toplantılarını gerçekleştirdi. Özgürlükçü halk güçleri arasında yapılan bir dizi görüşmeler ardından Bab Askeri Meclisi’nin kurulması kararlaştırıldı. Son günlerde Rojava üzerine yapılan tüm tartışmaların ucu her nedense Bab’a dayanıyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Türk Cumhurbaşkanı R Tayip Erdoğan, gözünü El Bab’a diktiklerini resmen açıklayarak bu projelerini (Rakka’ya kadar gitmeye dair) ABD ile paylaştıklarını da duyurmuştu. Erdoğan’ın yaptığı konuşmanın ardından ise ABD kaynaklarından QSD ve QSD’ye bağlı güçlerle işbirliği yapmaya devam edeceklerini duyuran ve bu konunun altını çizen açıklamalar ardı sıra geldi ve gelmeye de devam ediyor.

Bab Askeri Meclisinin Kuruluşu

Minbic Askeri Meclisi’nin 73 gün süren başarılı bir operasyonla Minbic kentini DAIŞ çetelerinden temizleyip özgürleştirmesinin ardından Bab bölgesindeki halk da askeri örgütlenmesini geliştirdi.

Bu amaçla 7 devrimci gücün birleşmesiyle 14 Ağustos 2016 günü düzenlenen bir basın açıklamasıyla Bab Askeri Meclisi’nin kuruluşu ilan edildi.

Bab Askeri Meclisinin Hedefleri

11 Temmuz 2012’de Suriye Ulusal Koalisyonuna (SUK) bağlı çete gruplarının işgali altına giren El Bab, Kasım 2013’te DAİŞ çetelerinin işgali altına girerken Ocak 2014’te ise tümden DAİŞ çetelerinin işgali altına girdi.

7 devrimci gücün birleşmesiyle kurulan Bab Askeri Meclisi’nin en büyük amacı 2013 yılından bu yana DAİŞ çetelerinin zulmü altında yaşamını sürdürmeye çalışan Bab halkını özgürleştirmek ve Bab bölgesini tümden DAİŞ çetelerinden temizlemek.

Bab bölgesi topraklarında faaliyet yürütecek olan Bab Askeri Meclisi, tüm demokratik ve devrimci güçlerin birleşeceği gerçek çatı örgütlenmesi olacak ve Suriye’nin tamamının özgürleştirilmesi, ortak vatanda demokratik, özgür yaşam inşasının gerçekleşmesi için DAİŞ ve SUK çetelerine karşı savaşacak.

Bab, devrimin bir sembolü olduğu kadar demokratik özgür ve çoğulcu bir Suriye inşasının da temel taşlarından biri olacak ve Bab Askeri Meclisi Arap, Türkmen, Kürt, Çerkes, Ermeni vb halk ve inanç topluluklarına ayrım uygulamaksızın özgürlük ve kurtuluşu getireceğini deklare etti.

Bab Meclisi İçerisinde Yer Alan Güçler

Genel Komutanlığını Cemal Mûsa’nın yaptığı Bab Askeri Meclisi, 16 kişilik bir komuta konseyinden oluşuyor. Bab Askeri Meclisi içerisinde yer alan güçler ise şöyle:

* Bab Devrimciler Cephesi       

* Qebasîn Şehitleri Tugayı

* El-Selacîqa Tugayı               

* Bab Kırsalı Şehitleri Taburları

* Ehrar Erîma Taburları             

* Şehit Silo El-Raî Tugayı

* El-Kiêba Şehitleri Tugayı

 

Cemal Mûsa: Halklarımızın Özgürlük Çağrısına Cevap Olacağız

Bab kırsalında gerçekleşen basın açıklaması metnini Bab Askeri Meclisi Genel Komutanı Cemal Mûsa okumuştu.

Bölgesel ve uluslararası güçlerin bölgede geliştirdiği şiddet ve kriz sarmalının artık doğrudan toplumu daha fazla hedef alan bir noktaya vardığına dikkat çeken Cemal Mûsa, buna rağmen ulusal birlik anlamında olumlu arayışların da eksik olmadığını vurgulamıştı.

Bab ve kırsal bölgelerinde yaşayan farklı halk ve inanç topluluklarının 6 yıldır DAİŞ ve SUK çetelerinin her türden acı, vahşet ve dehşetine maruz kaldığını belirten Cemal Mûsa, DAİŞ çetelerinin bölgede son aylarda gayrı ahlaki ve gayrı insani uygulamalarını artırdığını ifade etti.

Cemal Mûsa, DAİŞ çetelerinin bölgenin çoğulcu kültürel dokusunu, ortak yaşam ve kardeşlik bağlarını tamamen ortadan kaldırmak istediğini ifade ederek, Bab Askeri Meclisi’nin bu bilinçle kurulduğunu kaydetmişti.

2011 yılından bu yana DAİŞ çeteleri ve tekçi Baas rejimine karşı ülkenin dört bir yanında halkları korumak için mücadele ettiklerini vurgulayan Cemal Mûsa,  bu uğurda önemli tecrübe ve deneyim kazandıklarını da söyledi.

Cemal Mûsa, ortak yaşam ve halkların kardeşlik bağlarına bağlı tüm askeri tabur, tugay ve yurtsever devrimci güçler olarak, Suriye halklarının özgürlük, eşitlik ve değişim taleplerine cevap olacaklarını da Bab Askeri Meclisi adına vurgulamıştı.

Bab Halkı ve DAİŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyona Çağrı

DAIŞ çetelerine karşı aynı safta savaşmak için tüm askeri taburları, yurtsever ve demokratik şahsiyetleri Bab Askeri Meclisi saflarına katılmaya çağıran Cemal Mûsa, tüm bu güçlere kapılarımızın sonuna kadar açık olduğunu belirtti.

Bu temelde Bab ve kırsalındaki tüm halk ve insan topluluklarına da seslenen Cemal Mûsa, özellikle de gençleri ve göçmenleri Bab Askeri Meclisi saflarına katılmaya çağırırken, Suriye’deki ulusal, demokratik güçleri ve diğer çevreleri de Bab ve kırsalındaki halkımızı kurtarmak için savaşacak olan Bab Askeri Meclisine destek vermeye çağırdı.

ABD öncülüğündeki DAİŞ karşıtı uluslararası koalisyonu da Bab Askeri Meclisi’ne destek olmaya çağıran Cemal Mûsa, tüm halklara Bab ve kırsalını kurtaracakları sözünü verdi.

Bab’ın Çocukları: İşgal Kırılacak, Halkımız Özgürleştirilecek!

Bab Askeri Meclisi çatısı altında yer alan bileşenlerden savaşçılarda kentteki DAIŞ çete işgalinin kırılacağını, Bab’ın çocukları olarak topraklarını kurtaracaklarını ifade etti.

Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkes halklarından olan savaşçılar olarak tek hedeflerinin DAIŞ çeteleri ve Bab halkının kanına elini bulaştırmış kişiler olacağını söylediler.

Bab Askeri Meclisi savaşçıları özellikle de Bablı genç kadın ve erkekleri Bab Askeri Meclisi saflarına katılmaya ve DAIŞ çetelerine karşı savaşmaya çağırdı.

BİTTİ

Jîr Arjîn / El Bab

Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info -www.navendalekolin.com -http://kursam.org/index.html

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): Ozgurlesmeyi  bekleyen  sehir  El  Bab  -  4  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.