ROJ HACK: SÜRECİN RUHUNA UYGUN OPERASYONLAR YAPILACAKTIR
Röportajlar / 23 Nisan 2016 Cumartesi Saat 09:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Öcalan’ı ‘Önder’, kendilerini de ‘Önderliğin inşa ettiği KCK sisteminin birer yurttaşı’ olarak tanımlayan Roj Hack grubu, “Başta R.T Erdoğan AKP’si ve kurumları, Rojava ve Bakure Kürdistan’da İslam maskesi takıp Kürt kazanımlarına saldıran DAİŞ, Hizbulkontra, El-Nusra ve Ahrar-u Şam çetelerini hedef alacağız” diyerek Roj Hack ve diğer hacker gruplarını sürecin ruhuna uygun operasyonlar yapmaya çağırdı

Kürt Halk Önderi Öcalan’ı ‘Önder’, kendilerini de ‘Önderliğin inşa ettiği KCK sisteminin birer yurttaşı’ olarak tanımlayan Roj Hack grubu, “Başta R.T Erdoğan AKP’si ve kurumları, Rojava ve Bakure Kürdistan’da İslam maskesi takıp Kürt kazanımlarına saldıran DAİŞ, Hizbulkontra, El-Nusra ve Ahrar-u Şam çetelerini hedef alacağız” diyerek Roj Hack ve diğer hacker gruplarını sürecin ruhuna uygun operasyonlar yapmaya çağırdı.

Kendilerini Roj Hack olarak isimlendiren ve bugüne kadar TC’nin Hewlêr’de gönderdiği gizli belgelerden, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünün Dicle Üniversitesi öğrencilerinin fişleme belgelerini, Fetullah Gülen’in ‘itirafname’ belgeleri başta olmak üzere çok sayıda sanal eyleme imza atan grup hakkında merak edilenleri röportajımızda bulabilirsiniz.  

Öncelikle en merak edilen sorudan başlayalım. Roj Hack kimlerden oluşmakta ve hedeflerinde amaçladıkları nedir?

Roj Hack: Kürt Halk Önderliğinin toplum paradigması ve Kürt Özgürlük Hareketi PKK’nin ideolojisi ile kendini şekillendirmiş, Önderliğinin ve Hareketin dönemsel perspektifleri doğrultusunda hedeflerine dönük eylemlerini gerçekleştiren hacker grubudur. Roj Hack, daha önce birçok farklı hack grupları içerisinde yer alan hackerlardan oluşmaktadır.

Farklı gruplar içerisinde yer alan hackerları bir arada toplayan ve yeni bir grup oluşturmaya sevk eden esas nedir?

Roj Hack: Birçok hacker ve hack gruplarının edindiği amaç, faaliyetlerinde olmazsa olmazıdır. Öyle hobi olsun diye hack faaliyeti yürüten kimse yoktur. Varsa da birikmiş egoyu bu yolla tatmin etme duygusu kişiyi sevk etmektedir. Bizler de Roj Hack grubunu oluşturmadan önce de şimdiki amaçlarımıza paralel esaslar ile hareket etmekteydik. Fakat şimdi olduğu gibi örgütlü ve amacında net bir yapı veya yol haritası olmadığı için pek de verimli olunmuyordu. Bu yüzden Roj Hack’i oluşturma, net bir yapı ve yol haritasıyla hareket etme gereği duyduk.

ROJ HACK: ‘KARANLIĞI YIRTARCASINA!’

Peki, neden Roj Hack?

Roj Hack: Daha önce de belirttiğimiz gibi Roj Hack temelinde PKK ideolojisini esas alan ve Sayın Öcalan’ı da Önderliği kabul eden bir yapıdır dedik. Kürtler ve Ortadoğu’da birlikte yaşadıkları diğer halklar yüzyıllardır kapitalist, sömürgeci, faşist ve şoven güçlerin baskısı ve zulmü altındadır. Bu zulme ve baskıya başkaldıran, Kürtler başta olmak üzere Ortadoğu ve Dünyadaki ezilen tüm halklara yeni bir yol, bir ışık olan Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’dır. Biz Kürtler ve diğer halklar olarak Önderliğimizi ve Hareketi bir umut, bir aydınlık ve yeni bir yaşamın temeli olarak görmekteyiz. Adeta karanlığı yırtarcasına doğan bir güneş gibi. Bu yüzden de oluşturduğumuz grubun adı Roj Hack.

‘ÖCALAN’I ÖNDER KABUL EDEN KCK SİSTEMİNİN YURTTAŞLARIYIZ’

Roj Hack’in PKK ideolojisini esas alan ve Sayın Öcalan’ı da Önderliği kabul eden bir yapı olduğunu söylediniz. Grubun PKK veya KCK ile doğrudan bir ilişkisi veya bağlantısı var mıdır?

Roj Hack: PKK ya da KCK ile doğrudan bir ilişki içerisinde değildir. Roj Hack, Sayın Öcalan’ı Önderliği, kendilerini de Önderliğin inşa ettiği KCK sisteminin bir yurttaşı olarak görmektedir.

Şimdiye kadar yaptığınız hack faaliyetlerinin amacı neye göre belirlenmekteydi. Yani Roj Hack niçin faaliyet yürütmektedir?

Roj Hack: PKK’nin, Kürtlerin haklarını gasp eden ve topraklarını sömüren T.C Devleti’ne, İran ve Suriye rejimlerine, yine Başur Kürdistan’da Irak ve gerici sözde Kürt olan işbirlikçi partilere karşı 40 yıla yakın bir siyasi ve silahlı mücadele tarihi vardır. Bu tarih boyunca yürütülen meşru mücadelenin bir parçası olarak kendimize yer edinme çabası içerisindeyiz. Faaliyetlerimiz de bu mücadelenin ve yine tabi ki Önderliğimizin esaret durumuna göredir. Kısaca şöyle diyebiliriz ki, verilen mücadelede Hareketin ve Önderliğimizin dönemsel perspektifleri doğrultusunda amacını belirleyen, faaliyetlerini ona göre şekillendiren bir durumdayız.

Daha önce Gülen Cemaati, T.C Devlet Kurumları, AKP ve diğer siyasi parti ve oluşumlara dönük siber saldırılarınız oldu. Bu saldırıların temelinde ne yatmaktadır?

Roj Hack: Faaliyetlerimizin tümünde her zaman hedeflediğimiz kişi veya yapılara dönük amacımızı belirttiğimiz bir mesajımız mutlaka olmuştur. Tüm faaliyetlerimizde arkamızda hedeflerimize bir yerde bir mesaj bırakmaktayız. Önderliğimize, Özgürlük Hareketine, Kürt halkı ve dostlarının kazanımlarına, meşru mücadelesine dönük yanlış pratik içerisinde olan herkes hedefimiz olmaktadır. Tüm saldırıların temelinde bu vardır.

‘ÖZYÖNETİMLERE CEVAP OLMAK İSTİYORUZ’

Saldırılarınızı nasıl organize etmektesiniz?

Roj Hack: Seçtiğimiz hedeflere yönelik saldırılarımız dönemin gerekliliklerine göre şekillenmektedir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, bildiğiniz gibi 2013 yılından beri Önderliğimizin başlatmış olduğu bir çözüm ve müzakere sürecini yaşadık. R.T Erdoğan ve AKP Hükümetinin pervasızca ve pragmatist yaklaşımlarından ötürü süreç sabote oldu. Geçmişte olduğu gibi köklü bir sorun olan Kürt Sorununun çözümü bir seçim uğruna oyalama taktikleri ile geçiştirilerek ertelendi. Çözüm ve müzakere süreci R.T Erdoğan ve AKP tarafından yokuşa sürüldü ve en son HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde elde ettiği kazanım ile yerini bir savaşa bıraktı. Bu süreçte Hareketin izlediği yola paralel olarak biz de hedeflerimizi belirledik. Özellikle R.T Erdoğan ve AKP’nin çözümsüzlüğüne karşı ilan edilen Öz Yönetimlere yapılan insanlık dışı saldırılara cevaben, dinamiklerimizi harekete geçirecek bir mesaj yayınlayarak saldırılarımızı gerçekleştirdik. Neredeyse tüm saldırılarımız bu şekilde organize edilmektedir. Yani süreç neyi gerektiriyorsa herkes ona göre şekillenmekte, mesajımız yayınlanınca da tüm dinamiklerimiz harekete geçmektedir.

Roj Hack dışında, sizinle benzer amaç temelinde faaliyet yürüten birçok grup var. Bunlarla herhangi bir iletişiminiz veya ilişkiniz var mıdır?

Roj Hack: Elbette. ColdHackers-CMG Team, PKK Hack Team, Gerila Hack Team(GHT) vs. birçok grup ile amaçlarımız birbiriyle neredeyse aynıdır. Çoğu zaman birlikte yürüttüğümüz operasyonlar olmuştur. Özellikle TC Devleti ve AKP’ye karşı yine Rojava’da Kürtlerin kazanımlarına dönük engelleme çabaları için desteklenen DAİŞ çetelerine karşı yürütülen operasyonları birlikte yaptık. Bunlar dışında Anonymous ile de temelde tam anlamıyla aynı bakış açısına sahip olmasak da birçok operasyon gerçekleştirdik. İlişkilerimiz ve iletişimimiz bu temeller doğrultusunda olmuş ve olmaya devam edecektir.

HEDEFLERİNDE ERDOĞAN, DAIŞ, HİZBULKONTRA, EL-NUSRA VE AHRAR-ŞAM VAR

Peki, içinde bulunduğumuz süreç ile ilgili yaptığınız herhangi bir operasyon veya plan var mıdır?

Roj Hack: Bilindiği gibi 7 Haziran seçimleri sonrası R.T Erdoğan ve AKP’nin yaptığı sivil darbe ile seçim sonuçlarını ciddiye almayan bir yaklaşım sonucu seçimleri tekrarlayıp 1 Kasım’da yeniden yaptırmaları, HDP ve Özgürlük Hareketi’ne yönelik gerçekleşen saldırılar,  AKP Hükümeti’nin çözümsüzlüğüne karşı ilan edilen Öz Yönetim alanlarına yönelik insanlık dışı saldırıları ve sonrasında gelişen her türlü karanlık kirli pratiğe tutumumuzu saldırılarımızla belirttik. Başta R.T Erdoğan AKP’si ve T.C Devlet kurumları olmak üzere, eksik muhalefetleri ve AKP’ye el altından verdikleri desteklerle CHP ve MHP’yi, yine Kürtler katledilirken buna sessiz kalıp katilin yanında saf tutan işbirlikçi Kürtleri, Rojava’da ve Bakure Kürdistan’da İslam maskesi takıp Kürt kazanımlarına saldıran DAİŞ, Hizbulkontra, El-Nusra ve Ahrar-u Şam çetelerini hedef alacağız.

‘HACK GRUPLARI HAREKETE GEÇMELİDİR’

Bu operasyonları sadece Roj Hack olarak mı yapacaksınız yoksa diğer gruplar ile birlikte mi yapacaksınız?

Roj Hack: Roj Hack olarak planlamamız ve saldırı hedeflerimiz belirttiğimiz gibidir. Belirtilen hedeflere yönelik gerçekleştirilen her türlü saldırı Kürtlerin kazanımlarına dönük saldırılara cevap olacaktır. Bu yüzden herhangi bir ittifak veya birliktelik ile hareket etme gibi bir girişimimiz yoktur. Saldırıların hedefi daha önce birlikte hareket ettiğimiz grupların da hedefidir. Bundan kaynaklı belirttiğimiz hedeflere dönük tüm Roj Hack dinamikleri harekete geçecektir. Yine diğer gruplar da belirtilen hedeflere dönük saldırılarıyla yeni sürecin ruhuna uygun operasyonlarını gerçekleştireceklerdir.

Son olarak belirtmek istediğiniz başka bir konu var mıdır?

Roj Hack: Süreç açık ve net ortadadır. Biz Roj Hack olarak sürecin ruhuna uygun, yapmamız gereken her türlü faaliyeti ertelemeden gerçekleştireceğiz. Bizim dışımızdaki diğer hacker gruplarının da bu temelde yaklaşıp operasyonlarına başlamaları gerekmektedir.

 

Lekolin.org Haber Merkezi

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

Parveke

TAGS(ETIKETLER): ROJ  HACK  SURECIN  RUHUNA  UYGUN  OPERASYONLAR  YAPILACAKTIR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.