BASIN BÜLTENLERİ
Basın Bültenleri / 29 Aralık 2015 Salı Saat 13:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Basından derledğimiz ve haberlerin 5N1K'larını esas alarak hazırladığımız sayfamızda gündemi daha rahat takip edebilirsiniz.

AP TÜRKİYE RAPORTÖRÜ SUR’DA 

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye ziyareti temelinde Amed’e gidip Sûr’da gözlem yaptı. Piri Türkiye ve Kürdistan' da ki süreç hakkında  “Türkiye bağlamında düşündüğümüzde en başında gelen konulardan bir tanesi Kürt meselesi ve bu meselenin de çözülmesi. Baktığımızda bunun tekrardan bir çatışmalı ortama dönmüş olması kuşkusuz işlerin Türkiye’nin demokratikleşmesi anlamında iyi bir resim ortaya koyduğunu söylemek mümkün değil. Bu konuda yeni hükümetin vermiş olduğu sözler var. Bir şekilde eğer bu düzeltme olacaksa AB kriterlere uyulması gerekiyor. Kürt meselesine çözüm bulunmadan Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi ya da üyeliği ile alakalı büyük ve ciddi adımlar atılamaz.”

TÜRKİYE, 2 YIL İÇİNDE 'EURO'YA GEÇİYOR

AB ile 17. faslın açılmasının ardından Türkiye ‘Euro’ya geçişe’ adım attı. Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında açılan 17. faslın sonunda Maastricht kriterlerine uyum ve ardından Euro’ya geçiş hedefleniyor. Maastricht kriterlerinden kamu açığı ve kamu borçları kriterini karşılayan Türkiye, fiyat istikrarı (enflasyon) ve faiz oranı kriterlerini ise karşılayamıyor. Müzakereye açılan fasıllar ise şöyle: Sermayenin serbest dolaşımı, şirketler hukuku, fikri mülkiyet hukuku, bilgi toplumu ve medya, gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı, vergilendirme, istatistik, İşletme ve sanayi politikaları, trans Avrupa ağları, çevre, tüketici ve sağlığın korunması, mali kontrol.

 

TÜRK İHA’SI BAYRAKTAR SİLAHLANDI

Türk yapımı İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2 silahlandırıldı. Üzerine Roketsan'ın geliştirdiği anti tank füzesi takılan Bayraktar, atış testlerini tamamladı. Uçağın kanatlarına her biri 37.5 kg. ağırlığında olan iki füze takıldı. İHA için alana 2x2 metre büyüklüğündeki hedef paneli yerleştirildi. Uygun atış pozisyonuna gelen Bayraktar TB2'deki lazer güdümlü füze, yer istasyonundaki operatör pilot tarafından 16 bin feet  (yaklaşık 5 bin metre) irtifada, 8 kilometre uzaklıkta ateşlenerek hedefi yüzde 100 isabetle vurdu. Kale-Baykar İş ortaklığı tarafından üretilen Bayraktar TB2'nin üreticisi Baykar Makina'nın Genel Müdürü Haluk Bayraktar, şöyle konuştu: "Savunma sanayinde milli ve özgün geliştirme modelinin ne kadar isabetli olduğunu bu aldığımız sonuçla gördük. TSK ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın büyük katkıları var. İlk atıştaki bu başarı Türk mühendislerinin alanlarında ne kadar yetkin olduğunu gösteriyor." ABD, Çin, İsrail ve İran'ın ardından Türkiye kendi silahlı İHA'sını üreten 5'inci ülke oldu. Silahlı İHA'lar arasında dünyada en bilinen operasyonel sistem ABD'ye ait Predator ve Reaper'lar. İsrail’de Hermes isimli silahlı bir İHA üretiyor. CH-3 isimli silahlı İHA'yı üreten Çinli ALIT firması, uçağın kanatları altında ikişer adet kısa menzilli AR-1 füzesi kullanıyor. İran ise Sadid-1 füzesiyle donatılmış Shahed 129 adlı İHA'yı 2013'ten beri seri olarak üretiyor. İran İHA'ları Sudan, Irak, Lübnan, Venezuela ve Suriye'ye ihraç ediyor. Bayraktar TB2'ye takılan ve Roketsan tarafından geliştirilen milli mühimmat UMTAS öncelikli olarak taarruz helikopteri kullanımı için geliştirilen uzun menzilli bir tanksavar füze sistemi. Yüksek teknolojisiyle tüm zırhlı tehditlere karşı etkili olan 160 mm. çapındaki UMTAS'ın, 8 km. azami ve 500 mt. asgari menzili var. 2014 Haziran ve Ağustos aylarında yaptığı deneme uçuşlarında 27 bin feet irtifa ve 24 saat 34 dakika havada kalma süresiyle kendi sınıfında dünya rekorunun sahibi olan Bayraktar TB2, 12 metre kanat açıklığı ve 650 kg toplam kalkış ağırlığına sahip.

 

“ERDOĞAN DAİŞ’İ TAKVİYE ETME PEŞİNDE”

El-Nusra Cephesi çete örgütü lideri Muhammed Colani, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde güvenli bir bölge oluşturmaya çalıştığını belirtti. Colani, Erdoğan Suriye’de güvenli bir bölge oluşturarak aslında DAİŞ’i takviye etmek istediğini kaydetti. Türkiye’nin sözde DAİŞ karşıtı ittifakın üyesi olmasına rağmen ilk hedefinin Suriye’nin kuzeyindeki Kürtler olduğunu belirtti.

 

FİRARDAKİ KADROLARIN MERKEZİ KANADA

Fettullah Gülen ve Pensilvanya’daki yönetimi, devlet içinde ve iş dünyasında kritik görevlerde bulunan ve deşifre olan tüm kadrolarını yurtdışına çıkarma kararı aldı. Haklarında kırmızı bülten çıkarılması muhtemel isimler için Türkiye ile “suçluları iade anlaşması” bulunmayan ülkeler tercih edildi. Bu iş için en uygun ülkenin Kanada olduğu belirtiliyor.

 

TÜRKİYE 'TERÖRE KARŞI İSLAM İTTİFAKI'NA DAHİL OLDU

Suudi Arabistan, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 33 ülkeyle birlikte 'Teröre karşı İslam ittifakı' oluşturduğunu açıkladı. Suudi Arabistan Savunma Bakanı da, merkezi Suudi Arabistan'da bulunacak olan askeri ittifakın uluslararası örgütler ve küresel ittifaklarla koordinasyon içerisinde hareket edeceğini vurguladı. Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman, 'Teröre karşı İslam ittifakı' olarak adlandırılan yeni yapının sadece Irak Şam İslam Devleti'ne (DAİŞ) karşı değil, karşılaşılan tüm 'terörist' gruplara yönelik olarak mücadele edeceğini belirtti. 'Teröre karşı İslam ittifakı'na dahil olan ülkeler Suudi Arabistan, Somali Maldivler, Bangladeş, Türkiye, Sierra Leone, Gine, Benin, Mısır, Sudan, Filistin, Lübnan, Pakistan, Komor Adaları, Çad Kuveyt, Ürdün, Moritanya, Togo, Tunus, Nijer, Cibuti, Katar, Nijerya, Senegal, Libya, Yemen, Malezya, Mali, Gabon, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas Somali, Bahreyn Suudi Arabistan. "Katılımcı ülkeler Suudi Arabistan öncülüğünde askeri bir ittifak kurulmasını onayladı. Operasyon merkezi Riyad'da olacak" deniliyor. İttifakın amacı ise "Mezhebi ya da adı ne olursa olsun tüm kötülüklerden İslam halkını korumak" olarak tanımlandı. Şii İran, Suudi Arabistan öncülüğünde oluşturulan ittifakta yer almıyor.


TÜRKİYE DAİŞ’E DESTEKLE NEO OSMANLI PEŞİNDEDİR

İslamî Şura Meclisi Başkanı Danışmanı Hüseyin Şeyhülislam, Türkiye DAİŞ’e destek vermekle Neo Osmanlı imparatorluğunu ihya etmeyi hayal ettiğini belirtti.  Türkiye’nin son günlerde izlediği politikaları değerlendiren Şeyhülislam, Türkiye siyasi açıdan Osmanlı imparatorluğunu ihya etmeyi istediğini, fakat fiziksel açıdan buna gücü yetmediğini, bu yüzden DAİŞ’i destekleyerek bu hayalini gerçekleştirmeye çalıştığını belirtti. Şeyhülislam, Türkiye Kuzey Irak petrolünü ucuza kapatmaya çalıştığını, çünkü Kürtler çıkardıkları petrolü ihraç etmek için Türkiye’den başka güzergahları olmadığını kaydetti.

 

TSK’DA CEMAAT İMAMLARI

Rıdvan Akovalı, “GATA imamı” olarak Harp Okulu ve Harp Akademisi’ne girecek örgüt mensuplarına sağlık raporu ayarlıyor. Bu isimlerin askeri okullara girmesini sağlıyor. Emniyet’teki cemaatçilerin çocuklarını TSK’ya yerleştiriyor. Suat Yiğit, örgüte bağlı komutanların sorumlusu olduğu askeri lise ve harp okullarında “örgüt imamlığı” yapıyor. Bazı cemaat yönetici ve vasıfları da şöyle; 1- Fethullah Gülen: Örgütün lideri. Emekli vaiz. 16 yıldır ABD’de yaşıyor. 2- Cevdet Türkyolu: Gülen’in yanındadır. Örgütün illegal alanlarından sorumlu. İllegal para kasasını tutuyor. Gülen’in yeğeni Mebrüke’yle evli. 3- Mustafa Özcan: Örgüt içinde ikinci lider ve fiili örgüt yöneticisi olarak tanınıyor. Türkiye imamıydı. Yurtdışına kaçtı. 4- Mehmet Ali Şengül: Örgütün eski Türkiye imamı. Gülen, ABD’ye gittiğinde yerine vekil olarak geçti. Yurtdışına kaçtı. 5- İsmail Büyükçelebi: İzmir Basmane’deki örgütün ilk faaliyetlerini yürüten ve Gülen’e ilk bağlılık yemini eden kişilerden. 6- İbrahim Kocabıyık: Gülen’in ilk talebelerinden ve örgüt içinde denetmenlik ve müfettişlik yapıyor. Yurtdışında 7- Mustafa Muhammet Günay: Gülen, ABD’ye gitmeden önce ABD Büyükelçisi’yle yaptığı görüşmeyi sağlayan kişilerden. TUSKON Genel Sekreteri. Yurtdışına kaçtı. 8- İsmet Aksoy: Örgütün Türkiye mütevelli heyeti içindeki finansal sorumlularından. Baş Yüceler Şûrası üyesi. Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında örgütün sorumlu denetçisi. Emniyet imamı Osman Hilmi Özdil’i yönetiyordu. 9- Mehmet Erdoğan Tüzün: Örgütün en yüksek karar mercii olan Tayin ve İstişare Heyeti’nde. Yurtdışında. 10- Naci Tosun: Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı. Tayin ve İstişare Heyeti’nde. Yurtdışında. 11- Abdullah Aymaz: İlk kuruculardan. Yüksek İstişare Heyeti içinde. Gülen’in 1997’de Papa II. Jean Paul’u Vatikan’da ziyareti sırasında heyetteydi. Zaman Gazetesi Avrupa Koordinatörü. 12- Ahmet Kara: Yargıdan sorumlu imam. Yargı organlarındaki cemaatçileri doğrudan talimat vererek dava sonuçlarına etki ediyor.

 

DAİŞ’İN ELİNDE TÜRK YAPIMI SİLAHLAR

Suriye ordusu ve Hizbullah güçleri tarafından kurtarılan bölgelerde çok miktarda Türk yapımı silah ele geçirildiği bildirildi.

 

KUZEY KÜRDİSTAN: İLÇE VE SOKAKLARA KALICI KARAKOLLAR KURULUYOR

Türk devleti, Kuzey Kürdistan’da öz yönetim direnişinde olan merkezlere asker ve karakol yığma kararı aldı. Operasyon kapsamında uzun süreli sokağa çıkma yasağı ilan edilecek ve 10 bin kişilik Jandarma ve Polis Özel Harekât ekibi eş güdümlü çalışacak.

 

AF ÖRGÜTÜ: MÜLTECİLERE KÖTÜ MUAMELE YAPILIYOR

Af Örgütü; Erdoğan rejiminin Suriyeli göçmenlere köle gibi muamele ettiğini ve küçük yaşta çocukları kötü koşullarda çalıştırdığına dikkat çekti. Raporda; Türkiye rejiminin onlarca hatta belki yüzlerce Suriyeli göçmeni tutuklayarak katı tecrit koşulları altında tuttuğunu ve günlerce işkence yaptığını ifade edildi. Bu çerçevede Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Programı Müdürü John Dalhaozn; Türkiye’ye giden Suriyeli göçmenlerin keyfi tutuklanmalarının örgüt tarafından belgelenmiş olduğunu ifade etti.

 

33 BİNDEN FAZLA KİŞİNİN TÜRKİYE’YE GİRİŞİ YASAKLANDI

TC İçişleri Bakanı Efkan Ala, "123 ülkeden 33 bin 746 kişiye Türkiye'ye giriş yasağı koyduk. O isimler Türkiye'ye geldiğinde ülkeye giremiyorlar. Ülkelerle istihbarat ve görüş alışverişinde bulunduk. Bir de Türkiye'de yakalananlar var. 89 ülkeden 2 bin 783 kişi Türkiye'de yakalandı ve sınır dışı edildi” dedi. Ala, Suriye ve Irak’ta yaşanan istikrarsızlık nedeniyle böyle bir önlem aldıklarını aktardı

 

TÜRKİYELİ ALEVİLERDEN DUYURU

Türkiye Alevi İnisiyatifi, “Nijerya Yönetimini, Kuzey eyaletlerinden Kaduna’da yas merasimi düzenleyen Şialara karşı yapılan katliam saldırısını ve Ayetullah Zekzeki’yi yaralayıp tutuklamasını şiddetle kınıyoruz” açıklaması yaptı.

 

ABD: “IŞİD PETROLÜ TÜRKİYE’YE GİRME YOLU BULUYOR”

ABD Maliye Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarat Sorumlusu Müsteşar Vekili Adam Szubin, Londra’da IŞİD, petrolün büyük kısmını Esad rejimine satıyor. Petrol Türkiye’ye de girmenin yollarını buluyor,” dedi Londra’daki Chatham House düşünce kuruluşunun toplantısında konuşan Adam Szubin, DAİŞ’in toplam mali gelirlerinin bir milyar dolara ulaştığını tahmin ettiklerini ifade etti.

 

IRAKLI TÜRKMENLERİ: TC, BARZANİ İLE DEĞİL IRAK HÜKÜMETİ İLE İLİŞKİ KURMALI

Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Şubesi Başkanı Mahmut Kasapoğlu “Türkiye bizi katleden peşmergeyi değil Türkmenleri eğitmelidir” dedi. Türkiye’nin Türkmenleri eğitmesi gerektiğini söyledi. Kasapoğlu Barzani’ye bağlı peşmergelerin Türkmenlere yaptığı katliamları hatırlattı. Türkmen Danışma Meclisi Başkanı Prof. Dr. Ümit Akkoyunlu da Türkiye’nin Barzani’yle değil Irak hükümetiyle işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

 

FETİH ORDUSU KOMUTANLARI TÜRKİYE SINIRINA KAÇIYOR

Suriye ve Rusya uçaklarının İdlip’in Naciye ve Gassaniye bölgeleri saldırılarından kaynaklı Türk devletinin desteklediği Fetih Ordusu komutanları ve militanlarının Türkiye’ye doğru kaçtıkları bildirildi.

 

İSLAMİ GENÇLİK’TEN SOLCU GENÇLERE TEHDİT

Eskişehir’de İHH adı altında DAİŞ’e destek toplayan İslamcı Gençlere, ODTÜ ve İTܒlü öğrencilerin müdahale edilmesi üzerine İHH-DAİŞ yanlısı “Mescid Topluluğu” adı altında örgütlenen bir grup solcu gençlere karşı tehdit mesajı yayınladı.

 

DAİŞ’ÇİLER SUÇ İŞLİYOR DEDİRTEMEZSİNİZ’

Antep’te tutuklu bulunan 9 DAİŞ’linin tahliye edilmesinin ardından bir haftada tahliye edilen DAİŞ çete sayısı 25’i buldu. Antep 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 3 ayrı dosyada aralarında Türkiye vatandaşlarının da bulunduğu toplam 10 DAİŞ’çiyi tahliye etti. “IŞİD terör örgütü” üyesi olmak suçundan üç ay önce tutuklanan sanıklar, çıkarıldıkları ilk mahkemede, suçun vasfının değişme ihtimali ve kuvvetli suç şüphesinin bulunamaması nedeniyle hiçbir adli kontrole tabi tutmaksızın tahliye edildi. Canlı bombacılar tahliye edilirken, Konya’da ise 25 Temmuz günü aralarında iki kardeşi Suriye’de DAİŞ’te öldürüldükten sonra canlı bomba olmak istediği tespit edilen F.K.’nin de bulunduğu tutuklanan 16 sanık 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Mahkeme, aralarında canlı bomba olmak isteyen F.K.’nin de bulunduğu dört DAİŞ’çiyi serbest bıraktı.

 

TÜRK DEVLETİNİN DAİŞ MÜCADELESİ!

Türk devleti, Suruç bombalı saldırısından bu yana 1.000 kişi PKK li olma iddiasıyla tutuklarken 276 kişi DAİŞ şüphesiyle tutukladı.

 

ANKARA BOMBACILARI ZATEN ARANIYORDU

102 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara bombalı saldırısında bombacıları taşıyan araç sürücüsünün Eylül’den bu yana Gaziantep Polis Birimlerince gözetim altında olduğunu ancak saldırıdan iki gün önce 24 saatliğine izini kaybettirdi. Ayrıca bombacılardan birinin, Yunus Emre Alagöz’ün 2013’ten bu yana izlendiğini ve saldırıdan iki ay önce şüphelinin kardeşini arayarak vedalaştı dinleme kayıtlarına takıldığını resmi mahkeme dosyalarıyla.

TÜRKİYE’DE 24 TACİK VE ÖZBEK DAİŞ’Lİ GÖZALTINA ALINDI

DAİŞ’le bağlantısı nedeniyle takibe alınan 50 Tacik ve Özbek uyrukludan 24’ü İstanbul-Pendik ve Başakşehir’de ki eğitim aldıkları bodrum katı dairelerinde, 18 noktaya yapılan polis baskını ile gözaltına alındı.

 

ERDOĞAN: IRAK'I, İRAN VE RUSYA TAHRİK ETTİ

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, Irak’ın Türkiye şikayetini şöyle değerlendirdi: "Irak'ın BM Güvenlik Konseyi'ne başvurusu dürüst bir adım değil. Bu olay İran ve Rusya'nın tahrikleri sonucu gerçekleşmiştir”

 

TÜRK ASKERİ RUSYA’YA SEYAHATTEN MEN EDİLDİ

Türkiye ile Rusya arasında tırmanan gerginliğin devamında TSK, Türk askerlerini Rusya’ya seyahat etmekten men etti. Karar Genelkurmay Başkanlığı tarafından alındı. Karara TSK, Emniyet Müdürlüğü ve istihbarat servisleri mensupları uymak zorunda olduğu belirtildi.

 

TSK’NIN KORKUT’U TAMAMLANDI

TSK’nın alçak ve orta irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere ASELSAN tarafından geliştirilen KORKUT Hava Savunma Sistemi, tamamlandı. Aselsan tarafından 2010’da geliştirilmeye başlanan ‘Kundağı Motorlu Hava Savunma Sistemi KORKUT’ geliştirme aşamasını atışlı testleri ile tamamladı. KORKUT AİC (Hava Savunma Ateş İdare Cihazı) projesinin bir süredir devam eden testlerinin sonuncusu 1 Aralık Salı günü Konya Karapınar’da bulunan Milli Savunma Bakanlığı Atış, Test ve Değerlendirme Grup Komutanlığı atış alanında yapıldı. Yapılan testlerde KORKUT AİC katapulttan atılan hedef uçağı ASELSAN’ın geliştirdiği yerli radar sistemiyle tespit edip, vurarak düşürdü. KORKUT test atışlarında sabit hedefleri de vurdu. KORKUT, 3 Silah Sistemi Aracı (SSA) ve 1 Komuta Kontrol Aracı’ndan (KKA) oluşan takımlar halinde görev yapacak. İlk etapta toplam 42 Silah Sistem Aracı [SSA] ile 14 Komuta Kontrol Aracı Aselsan’dan 2016 yılında tedarik edilecek Ateş gücü MKE tarafından üretilen iki adet 35 mm’lik toptan oluşan ve hareket halinde atış yapabilen KORKUT, dakikada 1100 mermi atıyor. Ayrıca havada parçalanan 35 mm parçacıklı mühimmat da kullanılabiliyor. Menzili ise 4 km.

 

EŞ ŞEBAB TÜRKİYE'DE SALDIRI HAZIRLIĞINDA

Eş-Şebab Somali'de bir Türk heyetinin de kaldığı otel baskınından sonra bir saldırı da Türkiye'de yapma hazırlığında. Örgütün ‘Bihari’ kod adlı bir militanını görevlendirdiğini belirleyen istihbarat yetkilileri, söz konusu Eş Şebab üyesinin Somali’den Suriye’ye gitmek için yola çıktığını tespit etti. Şüphelinin, ilk olarak Türkiye’ye geldiği ve İstanbul’da bir otelde konakladığının ortaya çıkarıldığı vurgulanırken, halen Suriye’de bulunan Bihari kod adlı Asad’ın, Türkiye’ye dönmeyi planladı aktarıldı. Eş Şebab üyesi şüphelinin Somali hükümetinde görev yapan ve ‘Ustad Fatxi’ olarak bilinen Hüseyin Abdülaziz Abdülrıza’nın aracılığı ile Türkiye’ye geldiğini de belirledi. Abdülrıza’nın Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud gibi Damul Jadid grubuna üye olduğu da vurgulandı. Türkiye’de bir eğitim gören Ahmed İbrahi Barlex saldırı hazırlığı yaptığı;  halen Türkiye’de eğitim gören Hawiye klanı üyesi D.X’in ise Eş Şebab’ın üst düzey yöneticilerinden Abdi Roxin’den patlayıcı imalatı konusunda eğitim aldığı da tespit edildi.

 

ERDOĞAN RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ TALİMATINI 1 EKİM’DE VERDİ

Twitter fenomeni Fuat Avni, Cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın Rus uçağının düşürülmesine ilişkin talimatını 1 Ekim’de verdiğini savundu.

 

RUSYA UÇAKLARI TÜRKİYE ÜZERİNDE GÖZLEM UÇUŞU YAPTI

Rusya Savunma Bakanlığı, ‘Açık Hava Sahası Anlaşması’ çerçevesinde Rus askeri An-30B tipi Rus uçağın, 14-18 Aralık'ta önceden belirlenen ve en fazla 1500 kilometre uzunluğundaki rota üzerinde, Türkiye üzeri keşif uçuşu yapıp, hangi tür cihazların kullanıldığını ve uluslararası anlaşmalara uyulup uyulmadığını kontrol etti. Keşif uçuşlarına  Türk Devlet yetkilileri de katılacak. Açık Hava Sahası Anlaşması'nı Rusya'nın da aralarında bulunduğu 34 ülke imzalamıştı.

 

IKBY, TÜRKİYE'YE 2018'DE DOĞAL GAZ İHRAÇ ETMEYİ PLANLIYOR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu Enerji Komisyonu Başkanı Şerko Cevdet, IKBY'den Türkiye'ye doğal gaz ihracatı için 2017'de boru hattının döşeneceğini, 2018'de de doğal gaz ihracının başlayacağını duyurdu.

 

SUUDİ ARABİSTAN BAĞDAT VE HEWLER'DE BÜYÜKELÇİLİK AÇIYOR

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı "Büyükelçilik çalışanları Bağdat'a geldi Havalimanında Irak Dışişleri Bakanlığı temsilcileri tarafından karşılandı” dedi. Bağdat'a toplamda 35 büyükelçilik çalışanının geldiği, heyetin başında maslahatgüzarın olduğu ifade edildi. Büyükelçinin Bağdat'a resmi açılış töreninin yapılacağı 17 Aralık'ta geleceğini bildirdi. Suudi Arabistan'ın daha sonra Hewler'de konsolosluk açacak.

 

IRAK, FİNLANDİYA’DAKİ DAİŞ ZANLILARININ İADESİNİ İSTEDİ

DAİŞ’li 23 yaşındaki kardeşler, DAİŞ’in 2014 yılında Irak’ın Tikrit kentinde askeri bir kışlayı ele geçirmesinin ardından yaşanan katliamda 11 silahsız ve savunmasız kişiyi katletmekle suçlanıyor. Iraklı yetkililer iki kardeşin Irak’a iadesini istediler. Finlandiya’nın ise idam cezası olan ülkelere şüphelileri iade etmediği biliniyor. Finlandiya polis yetkilileri ise soruşturmanın henüz başlangıç aşamasında olduğunu, tutukluların geçmişlerinin araştırıldığını, Iraklı yetkililerden güvenilir bilgiler almaya çalıştıklarını belirttiler.

 

IRAKLI PARLAMENTER, KDP'Yİ MUHATAP ALMAMAYI ÖNERDİ

Irak Kanun Devleti Partisi Parlamenteri Muhamed Seyhud, Irak Parlamentosu ve hükümetinden KDP’nin muhatap alınmamasını istedi.

 

TÜRK İŞGALİ KAPIDA, MÜDAHALEYE HAZIRIZ

Iraklı Şii lideri Mukteda es-Sadr Necef’te bulunan Kufe Camii’nde yaptığı konuşmada “Türk işgali kapıda. Bazı gruplar buna karşı hem askeri hem de başka yollarla savaşıyor. Bu gruplar eğer görevlerini yapamazsa müdahaleye hazırız” dedi. 

 

GORAN’DA PEŞMERGE OLUŞTURMA ÇABASINDA

Kürdistan Bölgesi Peşmerge Genelkurmay Başkanı Cemal Mihemed, Çemçemal’da peşmerge çalışması yürüten Goran Meclis Üyesi Ebdulla Kwêxa Mubarek’i tehdit etti. Goran Hareketi Parlamenteri Bêstûn Fayeq, partilerinin ayrı bir askeri güç oluşturma eğilimi içerisinde olmadıklarını, Goran’a yakın bazı çevrelerin bu tür girişimleri olduğunu kaydetti.

 

IRAK HALK GÜÇLERİ, TÜRKİYE’Yİ ÖZEL HAREKATLA TEHDİT ETTİ

Irak Halk Birlikleri Komutanı ve Bedir Örgütü Genel Sekreteri Hadi Amiri, Neyneva eyaletindeki Türk askerleriyle mücadele edeceklerini ve onları kovacaklarını belirtti.

 

MALİKİ YNK HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ

Kürdistan Yurtseverler Birliği-YNK Politbüro Üyesi Mela Bahtiyar başkanlığındaki YNK heyeti, Bağdat’ta Irak Dava Partisi Başkanı ve eski Başbakan Nuri el Maliki ile görüştü. Maliki görüşmenin iyi geçtiğini belirtirken içeriği hakkında ayrıntı vermedi. YNK’li kardeşlerimizin öneri ve görüşlerine sıcak bakıyoruz dedi.

 

ABD’Lİ CUMHURİYETÇİLERDEN SURİYE VE IRAK GÖRÜŞÜ       

ABD gerçekleşecek olan Başkanlık seçimleri öncesinde birçok Cumhuriyetçi Parti üyesinden Irak-Suriye savaşı hakkında görüşler dile geliyor. Bu çerçevede Florida eski Valisi Jeb Bush ve Texas Senatörü Ted Cruz, Kürtlerin doğrudan silahlandırılması gerektiğini belirtti. Ohio Valisi Kasich, Irak’ın toprak bütünlüğünün sürdürülemeyeceğini ve ülkenin Şii, Sünni ve Kürtler olarak üçe bölünmesi gerektiğini belirtti.  Emekli Cerrah Ben Carson, Heseke'ye çok sayıda mülteci yerleştirilebilecek konumunda olduğunu savundu.

 

ABD, TÜRKİYE-KDP ORTAKLI MUSUL OPERASYONU PLANLIYOR

ABD, Türkiye ve KDP ortaklığında Musul’a operasyon hazırlığında, gerçekleşmesi planlanan operasyona Irak Hükümeti’nin dahil edilmeyeceği kaydedildi. Federe Kürdistan Yönetimi Başkanlık Divanı Başkanı Fuad Hüseyin planlanmış olan Musul operasyonu hakkında ''Irak ordusunun da operasyonda yer alması gerekir, ancak ordu askeri anlamda henüz bu operasyona hazır değil. Ramadi alınırsa, Irak ordusunun bir bölümü Musul için takviye edilebilir. Söz konusu operasyonda Peşmerge Güçleri ile koalisyon güçleri zaten birlikte hareket edecek'' dedi.

 

RAKAMLARLA KDP PETROL SATIŞI

IKYB’den Mayıs 2015’ te ilk kez 1 milyon varil petrollük kargo, Yüksek Petrol Konseyi kararıyla Akdeniz üzerinden demir aldı. Haziran’dan sonra ise 3 tanker daha açık sulara çıkarken birisinin satışı gerçekleşti. Fas’a yapılan satış Irak’ın ABD’ye yaptığı baskılarla engellendi. IKBY bunun üzerine 1 milyon varillik ham petrolü İsrail’e sattı ve T.C Halk Bankası hesabına 93 milyon dolar yatırıldı. Kürt yetkililer günde 400,000 varil petrol ihraç etmeyi hedeflerken, Ceyhan’a sevkiyat durmadan önce günde 120,000 varil Kürt ham petrolü pompalanıyordu. Kürt liderler bunu Aralık itibarıyla 4 katına, 2015 sonuna kadar da 1 milyon varile çıkarmak istiyor. Taner Yıldız bugüne kadar IKBY’nin Türkiye’ye 6.2 milyon varil petrol pompaladığını da açıkladı. IKYB, kontrolündeki bölgede 45 milyar varillik petrol, 6 trilyon metre küplük de doğal gaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor. Günlük 2,5 milyon varillik petrol ihracatıyla dünya petrol arzının yüzde 4’ünü sağlayan SOMO, halen Kürdistan ham petrolünü satın alanları açıkça kara listeye almakla tehdit ediyor.

 

ARAP AŞİRETLERDEN YPG'YE TEHDİT

DAİŞ’in fiili başkenti olarak kabul edilen Rakka’daki Arap aşiret grubunun sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Rakka’daki Arap bölgelerine giren Kürt güçleriyle savaşılacağı” tehdidinde bulunuldu. Açıklamada bu tehdidin yanı sıra, YPG ve müttefik Suriyeli muhalif güçler tarafından DAİŞ’e karşı savaşılarak kontrolü ele geçirilen Rakka’nın kuzey kırsalında bulunan Sülük ile Girê Spî (Tel Abyad) kasabalarının Arap sakinlerine karşı Kürt savaşçılar tarafından, kendi tanımlarıyla “etnik temizlik” yapıldığı suçlaması da yer aldı. Arap aşiret liderleri, YPG ve müttefiklerinin Rakka bölgesindeki kasaba ve köylerde yaşayan Arapları yok etmeğe çalıştıklarını vurgulayarak, uluslararası toplumu Kürt güçlerine karşı kendilerini desteklemeleri çağrısında bulundular. Bölgedeki aktivistler YPG karşıtı bu açıklamayı yapan Arap aşiretlerin Rakka’ya girişinde ve sözde Halifeliğini ilanında DAİŞ terör örgütüne büyük destekler verdiklerini dile getiriyorlar.

 

YPG CERABLUS SALDIRISINA HAZIRLANIYOR

YPG Afrin’de, Cerablus'a saldırı hazırlığı yapıyor. Rus hava unsurları son 20 günlük süreçte Afrin'le birlikte Cerablus çevresinde bulunan YPG noktalarına silah sevkiyatına aralıksız devam ediyor. YPG, birkaç gün içerisinde Cerablus'u çevreleyen Ziyadiye, Zormagar ve Ato köylerinden Cerablus kasabasına yönelik büyük çaplı bir saldırı gerçekleşecek. YPG milisleri son 3 gün içerisinde Kobanê ve Telabyat'tan önemli oranda kara gücü takviyesi yaptı. YPG'nin askeri komutanlarından Şarvan Derviş, Cerablus'a saldırı hazırlığını doğrularken, yakın dönemde Cerablus'a saldıracaklarını ifade etti. YPG'nin Cerablus'a yönelik kara saldırısı Rusya'nın oluşturacağı hava kalkanı ile desteklenecek. PYD üst düzey yöneticileri ile askeri kanattan önemli isimler son saldırıya dair Rus yetkililerle sürekli görüşüyor. Bu arada Suriye cephesinde yaşanan ilginç gelişmelerden biri ise Riyad toplantılarında Ahrur-u Şam tarafından varlığı eleştirilen Heyeti Tensik Başkanı Heysem Mana iki gün önce Qamışlo’da yapılan ve PYD'nin çatı organizasyonu olan Suriye Demokratik Güçleri siyasi kanat sorumlusu olarak atandı.

 

DAİŞ, ADEN’İ İŞGALE HAZIRLANIYOR

Suudi Koalisyonu, DAİŞ’in Aden’in doğusuna militan ve silah yığınağı yaptığını bildirdi. DAİŞ’in, Aden ile Abyan arasındaki sahil yolunda bulunan Defes bölgesine yarı ağır silahlar, roketatarlar ve Birleşik Arap Emirlikleri ordusunun kullandığı askeri araçlar gönderdiğini bildirildi. Aden’i işgal etmeye yönelik hazırlık olduğu söylenildi. Yemen ordusu ve Ensarullah’ın Güney Yemen Hareketi ile anlaşarak Aden’den çekilmesinden ve bölgenin büyük bölümüne Suudi koalisyonu ile işbirliği yapan Mansur Hadi yanlılarının hâkim olmasından sonra El-Kaide ve DAİŞ’in bu bölgedeki etkinliğinin arttığı bildiriliyor.

 

SURİYE'DEKİ MÜSLÜMAN KARDEŞLER RİYAD KARARLARINI DESTEKLEDİ

Suriye'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan Müslimin), Suriyeli muhaliflerin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da gerçekleştirdiği görüşmede alınan kararlara destek verdiği bildirildi.

 

DAİŞ SURİYE’DE PASAPORT BASIYOR

ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Dairesi’nin hazırladığı rapora göre, DAİŞ, Suriye hükümetinin demirbaşlarını kullanarak pasaport üretebilecek imkanlara sahip.

 

SURİYE ORDUSU TÜRKMEN DAĞI'NIN TAMAMINI ALMAK ÜZERE, SIRADA İDLİB VAR

Suriye ordusu, Türkmen Dağı bölgesinde Rusya savaş uçak desteği ile alırken, operasyonun halen devam ettiği ardından ise İdlib’i kurtarmak için harekete geçeceği bildirildi.

 

RUSYA DAİŞ ÇETELERİNE AİT 1200'DEN FAZLA TANKERİ İMHA ETTİ

Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkilisi Korgeneral Sergey Rudskoy,  Rus Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'de DAİŞ çetelerin 1200'den fazla dolu petrol tankerini imha ettiğini duyurdu.

 

3 BİN RUS VATANDAŞI DAİŞ ÇETESİ İÇİNDE 

DAİŞ çeteleri içinde savaşan Rusya vatandaşı sayısı üç bin. DAİŞ çeteleri saflarında ölen Rus sayısı 198 ve Rusya'ya geri dönen sayısı 214. Bunlardan 41’i ise tutuklandı. Ayrıca 100 çetenin de Rusya devlet güçleri tarafından DAİŞ'e katılması engellendi.

İRAN’LI YETKİLİ: TÜRKİYE’YE 9 MİLYAR METREKÜP DOĞALGAZ VERİLDİ

İran’dan Türkiye’ye devam eden doğalgaz sevkiyatına işaret eden İran Gaz Şirketi’ndeki bir yetkili, geçen yılda Türkiye’ye 9 milyar metreküp doğalgazın sevkiyatı yapıldığının bilgisini verdi. İran gazının Türkiye’ye ihracatı yapıldığı terminal müdürü Sadık Ekberpur, 25 yıllığına yapılan anlaşma gereği İran’ın Türkiye’ye günlük 30 milyon metreküp doğalgaz vermeye yükümlü olduğunu ifade etti. İran’ın, bu ülkeye 10 milyar metreküp doğalgaz vermeye çalışacağını ve bu bağlamda Güney Pars Ortak Gaz meydanlardan Türkiye’ye intikali düşünülen 1800 km doğalgaz hattının inşasının başlanmasına vurgu yaptı. Türkiye’nin tükettiği gazın yüzde 30’u İran’dan temin edildiğini hatırlattı. Türkiye’ye günlük 40 milyon metreküp doğalgazın ihracatı gerçekleşmesi için gerekli kapasiteler mevcut olduğunu kaydetti.

 

İRAN’IN BEKLEDİĞİ BİLEŞENLER UAEK KARARNAMESİNDE VAR

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Irakçi,  kesin bir ifade ile İran’ın PMD dosyasını kapattığını ve İran ve ajans arasında işbirliği bağlamında yeni bir dönemi başlattığını belirtti. UAEK yönetim kurulunun onayladığı kararnamede İran’ın beklediği müspet bileşenlerin de yer aldığını vurguladı. Arak reaktöründe çalışmalar yeniden başlayacağını ifade etti. Ancak UAEK Genel Müdürü Yokio Amano karardan sonra yaptığı açıklamada, buna rağmen İran’la ilgili hala gri noktalar tabir ettiği muğlak noktalar bulunduğunu ileri sürdü. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise karardan sonra yaptığı açıklamada, PMD ebediyen kapandığını belirtti.  

KASIM SÜLEYMANİ PUTİN'LE GÖRÜŞTÜ

İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani Rusya'nın başkenti Moskova'ya giderek Devlet Başkanı Vladimir Putin'le buluştu. İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yakınlığıyla bilinen ve Tahran'ın yurtdışı operasyonlarında "gölge komutanı" olarak bilinen Süleymani'nin Putin'in yanı sıra Rusya'daki üst düzey askeri yetkililerle de bir araya geldiği belirtildi. General Süleymani geçtiğimiz hafta üç günlük ziyareti boyunca Devlet Başkanı Putin, üst düzey askeri komutanlar ve istihbarat yetkilileriyle görüştü. Görüşmelerde Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'daki son gelişmeler gündeme geldi.

 

İRAN, SURİYE'DEN ÇEKİLİYOR

ABD'li yetkililer, son haftalarda farklı cephelerde savaşan İran'ın Devrim Muhafızları'na bağlı milis güçlerinin çok sayıda kayıp vermesi nedeniyle birliklerin İran'a geri çekilmeye başladığını belirtti. Muhafızların, sayılarının 2 bin’den 700'ün altına düştüğü kaydediliyor. İran, 9 Ekim'de Tuğgeneral Hüseyin Hemedani'nin Halep'te öldürülmesiyle ciddi bir kayıp yaşarken; Hemedani, İran Devrim Muhafızları Kuvvetleri Kudüs Ordusu Komutanı General Kasım Süleymani'nin yardımcısıydı.

 

HAMANEY’İN HALEFİNİ SEÇİLİYOR

İran eski cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani İran anayasasını gözden geçirmek üzere dini liderler seçiyor. 82 din adamından müteşekkil bu Fakihler Meclisi'nin dini lideri seçme, denetleme ve yetersiz bulma yetkisi var. Bu meclis aşağı yukarı 10 yılda bir halk tarafından seçiliyor. İran dini lideri ordunun başkomutanı ve yüksek mahkeme başkanlarını tayin edebiliyor. Kilit roldeki bakanlar onun rızasıyla seçiliyor ve İran dış politikası ile nükleer programı hakkında son söz kendisine ait.

 

KADIN

İRAN'IN İLK KADIN BÜYÜKELÇİSİ GÖREVİNE BAŞLADI

İran'ın ilk yurt dışındaki kadın büyükelçisi Merziye Efhem, görev yeri Malezya'nın başkenti Kualalampur'a giderek görevine başladı. Efhem, İran ve Malezya arasında işbirliğinde bulunmasının iki ülke arasındaki işbirliğinin önemli bir yönü olduğunu açıkladı.                                                                                 

 

 

HAŞDİ ŞABİ’DEN HRİSTİYAN KADINLARA ÖRTÜ BASKISI

Haşdi Şabi, Bağdat’taki Hristiyan kiliselerinin kapılarına bir bildiri asarak, tüm Hristiyanların İslami kültüre göre yaşama tehdidinde bulunarak, Hz.İsa ve Hz. Meryem’in resimlerinin yer aldığı bildirilerin içinde; ‘‘Meryem temiz ve başı örtülüydü. Hristiyan kızları da başı örtülü olmalıdır”

 

SUUDİ ARABİSTAN'DA KADINLAR İLK KEZ SANDIK BAŞINDA

Hayatını kaybeden Kral Abdullah Bin Abdulaziz'in 25 Eylül 2011 yılında yaptığı değişiklik ile kadınlar 2015 seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını elde etmişti. Suudi Arabistan’da 4 yılda bir yapılan Belediye Meclis Seçimleri için 17 seçim bölgesinde 130 bin 637 kadın, toplam 1 milyon 487 bin 477 seçmen sandık başına gidecek. Tüm seçim bölgelerinde erkekler ve kadınlar kendilerine ayrılmış bölümlerde oylarını kullanabilecekler Belediye Meclis Seçimlerinin 3. dönem seçimlerinde 979'u kadın, toplam 6 bin 917 kişinin seçilmek için aday oldu. 

                                                                                              

RABİA KADİR'E İNSAN HAKLARI ÖDÜLÜ

Uluslararası İnsan Hakları Günü’nün kutlandığı Washington’da, hapis cezalarından, şiddet ve ölüm tehdidine kadar birçok insan hakları ihlaline maruz kaldıkları için ödül alan üç kadından biri Uygur eylemci Rabia Kadir oldu. İnsan Hakları Ödülü, adını, Nazi soykırımından kurtulmuş tek Amerikan Kongre Üyesi TomLantos’tan alıyor.                                                                                                                  

 

SUUDİ ARABİSTAN'DA İLK KEZ BİR KADIN BELEDİYE MECLİSİNE SEÇİLDİ

Suudi Arabistan'da yapılan belediye seçimlerinde ilk kez bir kadın belediye meclisine seçilerek Mekke'ye bağlı Madrakah bölgesinde belediye meclisi üyesi oldu. Ülke tarihinde seçilen ilk kadın yerel yöneticinin adı Selma bintHizab el-Oteibi

 

SURİYELİ KIZ ÇOCUKLARI İMAM NİKÂHIYLA KUMA YAPILIYOR

Polis Akademisi Suç Araştırmaları ve Kriminoloji Araştırma Merkezi’nin (SAMER) 11-13 Aralık 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlediği sempozyumda, “Türkiye’deki Suriyeli mülteci kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel istismar” tartışıldı. Suriyeli küçük kızların imam nikâhıyla kuma yapılma yaşı 11-12’ye düştü. Nikâh görüntüsü altında fuhuş ve çocuk-kadın ticareti yapılıyor. Şiddet ve tehdit altında zorla çalıştırılan kızların yaş ortalaması 18- 12’ye kadar düşebiliyor.

DÜNYANIN 100 SİLAH SATIŞI YAPAN ŞİRKET HAKKINDA RAPOR         

Stokholm merkezli İsveç Barış Enstitüsü SIPRI dünyanın en büyük 100 silah ve askeri hizmet satan şirketin toplam hasılatında 2014'te  %1,5'luk bir gerileme gerçekleşti. Listesinin ve silah pazarın %80 'nine Batı Avrupa ve ABD merkezli silah şirketleri hâkimiyetinde Batı Avrupa ve ABD merkezli silah şirketlerin satışları 2013'ten 2014'e yüzde 3,2 düşüş gösterdi. Dünyanın en büyük silah şirketi ABD merkezli Lockheed Martin'in satışlarında ise %3,9 artış var. Rusya'nın 11 silah şirket inin yıllık hasılatı bir yılda %48,4 yükseldi. Rusya silahlarını Çin ve Hindistan'a büyük oranda satıyor. Suriye ise Rusya'dan silah alışını düşürdü. Ukrayna' ya da silah satışları yaşanan çelişkilerden dolayı  %37,4 geriledi. Listede Türkiyeli ASELSAN ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi TUSAŞ yer alıyor. ASELSAN %5,6 artırmakla birlikte sıralamada 73. sırada. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi TUSAŞ (TAI) ise satışlarını %15,1 artırarak 89. sırada.                                                                                                     

 

PENTAGON, ORTA DOĞU’DA ÜS KURMAYI PLANLIYOR

Pentagon, Ortadoğu, Batı ve Kuzey Afrika ile Güneydoğu Asya'da 500 ila 5 bin arasında Amerikan askerini barındırabilecek ''Anti-terör'' üsleri kurma planlarını hazırladı. Askerler DAİŞ çetelerine karşı istihbarat toplama ve gerektiğinde operasyonlar yapma amaçlı konumlandırılacak

 

SUUDİ ARABİSTAN İLE FAS ARASINDA ASKERİ İŞBİRLİĞİ

Suudi Arabistan ile Fas askeri işbirliği anlaşmasına gitti. Fas Savunma Bakanı Abdullatif Ludeyyi ile ülkeyi ziyaret eden Suudi Arabistan Savunma Bakanı Yardımcısı Muhammed bin Abdullah el-Ayiş anlaşmanın imzacıları olurken; savunma sanayi, lojistik destek, askeri tecrübelerin paylaşımı, askeri tıp hizmetleri gibi çeşitli alanları kapsadığı kaydedilen anlaşma iki ülke arasında uzun vadeli iş birliği zemini oluşturacak.

 

ARABİSTAN’IN AMERİKA’DAN MİLYAR DOLARLIK PATRİOT SİPARİŞİ

Amerika Savunma Bakanlığı yayımladığı bildiride: Lockheed Martin şirketinin yaklaşık değeri 1.1 milyar dolarlık bir anlaşma ile Güney Kore’ye, Suudi Arabistan’a ve Katar’a Patriot savunma sistemi teslim edecek. Arabistan’ın 5.4 milyar dolarlık Patriot PAC-3 füzeleri anlaşmasından sonra gerçekleşmiştir.

 

EL KAİDE'DEN YAHUDİLERLE SAVAŞMAK İÇİN MADDİ DESTEK ÇAĞRISI

El Kaide Cihad Cemaatinin Filistin kolu, Yahudilerle savaşmak için medya aracılığıyla Müslümanlara bir çağrı yayınladı. Görsel çağrıda; “işgalci İsrail Devleti ile savaşmak için Müslümanlardan güçlerinin yettiği şekilde mücahitler için infak talep ediliyor” denilirken iletişim için Twitter ve Skype adresleri işaret edildi.  

 

DAİŞ’DEN 'ENGELLİ BEBEKLERİ ÖLDÜRÜN' FETVASI

Iraklı aktivist grubu Mosul Eye’a göre, bir şeriat mahkemesi hâkimi DAİŞ çete üyelerine down sendromu ve çeşitli engelleri olan bebeklerini öldürmeleri talimatı verdi. Suriye’de ve Irak’ta öldürülen engelli bebeklerin sayısının 38’i bulduğu belirtilirken, en fazla üç aylık olan bebeklerin zehirli iğneyle ya da boğularak öldürüldüğü kaydedildi.

 

CASTRO, ABD-RUS ÇELİŞKİLERİ HAKKINDA KONUŞTU                                

Küba Lideri Fidel Castro ABD ve Rusya arası çelişkiler hakkında "Rusya ile Çin, dünyanın sorunlarını ABD'den daha iyi anlıyor. Çünkü iki ülke de faşizmin kör egosunun dayattığı korkunç savaşlar yaşadı. Rusya ile Çin'in tarihi gelenekleri ve devrim tecrübeleri sayesinde, yeni bir savaştan kaçınılması için en üst çabayı göstereceğinden şüphem yok" dedi.                                                    

 

DAİŞ, ÇOCUKLARI TERÖR EYLEMLERİNE HAZIRLIYOR

Malezya istihbarat bakanlığı yaptığı bir açıklamada dünyanın muhtelif ülkelerinden bir arada toplatılan 500 civarında çocuğun DAİŞ çeteleri tarafından terör operasyonları eğitimi ve özel intihar saldırısı eğitimi almakta olduğunu bildirdi.

 

DAİŞ ÇETELERİNE BAĞLI OLAN VE DESTELEYEN ÖRGÜTLER

DAİŞ çetelerine dünya çapında 30 örgüt bağlı ve en az 12 örgüt de destekliyor. Çete grupların adı: Mojahideen Shura (Filistin), Junda al-Khilafa (Mısır), Al-Qayrawan Uqba Bin Nafi tugayı (Tunus), Boko Haram (Nijerya), Al-Mourabitoun (Mali),  Junda al-Khilafa (Cezair), Al-Attsam belketab wa al-sunna Timur Jemaah İslamia (Malaysiya), Ansar al Khilafa Bangasamoro ve İslam Özgürlük Savaşcıları (Filipin), Cihatci Hareketi ve Abtakil İslam Kurumu (Pakistan), Uzbekistan İslam Hareketi (Afganistan ve Pakistan), Ansur ut-Tawhid fi Bilad al-Hind (Afganistan), Islam Devleti Çeçenistan Eyaleti (Çeçenistan) 

 

DAİŞ’İN ÖRGÜT ŞEMASI

2012 yılının sonlarında Suriye’ye giden ve 2014 yılında Tel Rıfat'ta öldürülen Hacı Bekir DAİŞ’in Organizasyon şemasını oluşturduğu ortaya çıktı. Örgütlenme stratejisini, casusluk ve devşirme faaliyetlerini geliştirdi. DAİŞ planlaması 2013 yılının sonlarına, muhaliflerin DAİŞ karşısında birleşmelerine kadar başarıyla yürümüştü. Hacı Bekir’in ölümüyle 31 sayfalık belge el-Tevhid Tugayının eline geçti. Halepte konuşlanan El-Tevhid Tugayı casusluk kayıtları dışındaki bilgileri yayınlamayı kabul etti.

KURDÎ

ÎRAN HELWESTA XWE Jİ KONGREYA RİYADÊ RAGİHAND

Cîgirê Wezîrê Derve yê Îranê bo karê welatên erebî û efrîqî Hisên Emîr Ebdullahyan: Îran piştgiriyê na de konferansa Riyadê, ji ber ku hinek grûpên terroristî yên pêwendiya wan bi DAIŞê re heye  di civînên Riyadê de beşdar bûne

 

KURDÊN ROJHILAT Lİ 5 PARÊZGEHAN HÊZA XWE NÎŞAN DİDİN

Encumena Rêveberî ya Eniya Yekgirt ya Kurd li Rojhilatê Kurdistanê civîneke ser beşdar bûna di hilbijartinên Parlamnetoya Îranê de li darxistiye Rêvebirê Encumenê Siyaweş Heyatî got : ku li hemû parêzgehên Rojhilatê Kurdistanê namzedên xwe ji bo hilbjartinên Parlamentoya Îranê hebin ew dê li parêzgehên Urmiye, Sine, Kirmaşan, Îlam û Hemedanê namzedên xwe diyar bikin. Piştî 8 rojên din dema tomar kirina navên namzetan ji bo hilbjartinên Parlamentoya Îranî destpê dike

 

LEŞKEREN ÎRANÊ

Hejmara leşkerên rejîma Îranê yên ku di Suriyê de bûn, ji 2 hizarî daketiye 700 leşkerî.

 

AMERÎKA Lİ DİJÎ BELGEYA KONFERANSA RİYADÊ DERKET

Amerîka dibêje ku belgeya siyasî ya ku ji konferansa Riyadê derket, dive were sererastkirin, Îtilafa Dijbere yê Sûriyê jî dibêje, heta hikûmeta Sûriyê gavan ne avêje, ew dest bi dan û standinê pê re na kin .Aliyên Dijbereya Sûriyê di Konferansa Riyadê ya de li ser belgeyeke siyasî  l ihev  kirin ku li gorî wê desteyeke  bilind bo danûstandinê bi hikûmeta Sûriyê re tê ava kirin  û tê de hatiye gotin ti rola Esed di pêşeroja Sûriyê de tune ye, ne bi dilê Amerîka ye

 

HEVPEYMANİYA ÎSLAMÎ, PKK XİST NAV LÎSTEYA TERORÊ!

Hevpeymaniya Îslamî PKK û 13 rêxistinên din xist nav lîsteya terorê û gotin armanca wê avakirina dewleta serbixwe ya Kurdistanê ye. PJAK li Îranê, PYD li Sûriyê û PÇDK li Iraqê, baskên PKKê ne .

 

BARZANÎ Lİ GEL KESAYETİYÊN MİSİLMANÊN DEVERA ŞİNGALÊ CİVİYA

Mesûd Barzanî Serokê Herêma Kurdistanê bi mebesta ji nêzîk ve agahdarbûna ji rewşa xelkê Şingalê û daxwaziyên wan û danustandina bîr û ramanên wan yên di derbarê avadankirin û kûrtirkirina pêkvejiyan û paşaroja Şingalê li gel hejmarek ji kesayetî û rihspî misilmanên devera Şingalê civiya.

 

GORAN: EMÊ Lİ DİJÎ BARZANÎ DOZÊ VEKİN!

Rayedarê Goranê Ednan Osman: Goran bixwaze dikare di rojekê de 10 hezar çekdar kom bike. Emê li dijî Serokê PDKê Mesûd Barzanî dozê vekin.

 

DÊ Lİ HEWLÊR Ê CİVÎN PÊK WERÊ!

Endamê Polîtburoya PDKê Ehmed Kanî: Di serdana Barzanî ya Enqerê de biryar hate dayîn ku Amerîka, Tirkiye û Herêma Kurdistanê li ser şerê DAIŞ’ê civînek sê alî pêk bînin. Civîn dê li Hewlêrê pêk were, ev civîn ji bo Herêma Kurdistanê pir girîng e. Rayedarê Yekgirtûya Îslamî Mihemed Reûf: beriya civînê divê Barzanî bi tevahiya partiyan re rûnê. di civîna de, Mesûd Barzanî,  Serokwezîrê Tirkiyê Ahmet Davûtoglu û rayedarên pilebilind ên Amerîkî beşdar dibin.

 

HERÊMA KURDİSTANÊ GAZÊ HİNARDEYÎ TİRKİYÊ DİKE

Serokê Komîsyona Enerji Ya parlemaentoyê Şerko Cevdet: boriyên gazê dawiya sala 2017an dê bên avakirin û sala 2018`an pêva jî gaz dê ji bo Tirkiyê bê hinardekirinê. Rûsya di nav dewletên ku gazê hinardeyî Ewropayê û Tirkiyê dikin de ye. Ji bo vê planên me yên stratejîk hene. Daneyên Wezareta Çavkaniyên Sirûştî yên dawî de, di rojekê de 600 hezar bermîl neftê hinardeyî Tirkiyeyê dikin. Di sala 2016an rojekê de mîlyonek bermîl neft dê bê hinardekirin.

 

PİŞTGİRÎ DİDİN BARZANÎ

Endamê Polîtburoya PDKê Ehmed Kanî: Amerîka, Tirkiye û welatên Ewropayê, dixwazin Mesûd Barzanî li ser erkê xwe bimîne.

 

ENQERE Û BEXDAYÊ Lİ HEV KİR

Şêwirmendê Karên Dervê yê Tirkiyeyê Feridun Sinirlioglu û Şêwirmendê MÎTê Hakan Fidan wek nûnerên Serokwezîrê Tirkiyeyê Ahmet Davutoglu serdana Iraqê kirin. û ligel Serokwezîrê Iraqê Heyder Ebadî civiyan. Serokwezîriya Tirkiyeyê derbarê serdana Feridun Sinirlioglu û Hakan Fidan de: hikûmeta Tirkiyê û hikûmeta Bexdayê di mijara leşkerên Tirkiyeyê yên li Iraqê de lihev kirine û dê mekanîzmeyek nû were avakirin.

 

PERWERDE Lİ BAŞÎKA

Turkiya li gundê Zelikan a Başîkê binkeyeke leşkerî avakiriye piştî ku êrişên DAIŞê û ketina bajarê Mûsilê birêkevtin li gel Bexdayê û hikûmeta xwecihî ya Mûsilê, li wê binkeyê perwerdeya leşkerî dide çekdarên erebên sunî ku jê re Heşda Niştimanî re gotin,û li BAŞÎKA 2 hezar leşker heye.

 

“CİHÊ MİLÎSÊN ÇEKDAR Lİ KURDİSTANÊ TUNE YE”

Mihemed Sadiq Sûrçî Endamê Lêjneya Pêşmerge ya Parlamentoya Kurdistanê got:Tevgera Goran dixwaze hêzeke çekdarî li Herêma Kurdistanê ava bike û niha endamekî Civata Niştimanî ya Goranê dest binivîsandina navê wan kesan kiriye ku dixwazin di wê hêzê de cih bigirin.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): BASIN  BULTENLERI  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.