ŞENGAL ÖZGÜRLEŞTİRİLDİ AMA KİM NASIL ÖZGÜRLEŞTİRDİ?
Araştırmalar / 18 Kasım 2015 Çarşamba Saat 10:18
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüzbinlerce nüfusu olan Şengal ve civarı da DAIŞ çeteleri insanlık suçları işliyordu. Onlara koruma güvencesi veren PDK Peşmergeleri ise sivil halktan önce Dihok ve Zaxo şehirlerine kaçıyorlardı. Evet halkı koruması gerekenler silahlarıyla birlikte halkı savunmasız bir şekilde bırakıp can havli ile halktan daha çok kaçıyorlardı. Adeta DAIŞ’e gel Şengal’de katliam yap der gibi bir ortam hazırlanmıştı...

         

-              Musul İşgali ve Irak’a Yönelim:

Bilindiği üzere 2014 Haziran başlarında Ürdün’ün başkenti Amman da yapılan kirli pazarlıklar sonucunda Irak ve Güney Kürdistan DAIŞ için açıldı. Ve ilk olarak ta Musul gibi milyonluk bir şehir savaşılmadan çetelere bırakıldı. DAIŞ çeteleri Musul’da sıcak bir temasa girmeden 6 saat gibi kısa bir zaman zarfında Musul’u işgal edebildi. Orayı savunması gerekenler hiçbir şey almadan sivil elbiselerle kaçmak zorunda kaldılar. Aslında insan düşündüğünde peki neden savaşmadılar ve niye her şeyi arkalarında bıraktılar? Çünkü orada verilmek istenen iki mesaj vardı. Biri DAIŞ’ın önünde durulamaz bir güç olduğunu dünyaya ve kamu oyuna göstermek, diğeri ise gizli bir şekilde, Suriye de YPG karşısında ağır darbeler alan DAIŞ çetelerine manevra alanı açmaktı. Ve bu manevra alanı içinde ise Irak ordusunun askeri ve finansal gücünü DAIŞ’ e aktarmaktı. DAIŞ Rojava da aldığı kayıpları Musul ve Irak ta telafi edecekti. Ve her şey plana göre işliyordu. Bu plan içinde maalesef Kürtlerde yer alıyordu. Musul Haziran ayının başlarında DAIŞ çetelerinin insafına bırakıldı. On binlerce asker ve polis kaçtı. Peki askerler hiç mi savaşamazlardı? Evet savaşabilirlerdi, DAIŞ’ı engelleyebilirlerdi. Belki de Musul’u koruyarak  büyük kayıplarda verirlerdi. Ama yapmadılar küresel kirli planlar onlara bunu emretmişti ve onlarda kendilerine söyleneni yapmak zorundaydılar. Musul’un düşmesiyle bölge halklarının gözlerini korkutmayı amaçlıyorlardı. Kuşkusuz bunu da başardılar. Musul’un düşmesiyle Hewlêr ve Bağdat’a bir mesaj verilmişti. Musul’un düştüğü andan itibaren Hewlêr ve Behdinan’da halkın kaçışı ve şehirlerin boşalması bunu ispatlıyordu. Musul’un düşmesi aslında Irak halklarına bir korku dolu bir mesaj verilmek istenmişti.

-              Musul’dan Sonra Şengal’e Yönelim

Musul’un düşmesinden sonra merkezi hükümete bağlı kolluk güçleri Kuzey Irak’tan çekilmek zorunda kalmış ve o bölgelerin güvenliğini de Allah’a havale etmişlerdi. Musul’a bağlı Şengal, Telafer, Mahmur, Kerkük, ilçeleri ve Germiyan’a bağlı şehir merkezleri artık savunmasız kalmışlardı. Kürt güçleri de birlik kuramamışlardı ve Bağdat güçlerinden boşalan bölgeleri yeterince dolduramadılar. Çeteler bu bölgelere saldırılar düzenlediler ve birçok bölgeleri işgal edip katliamlar yaptılar. Bu bölgeler resmiyette merkezi hükümete bağlı ancak  Kürt bölgesine bağlı alanlardır. Ayrıca dini ve mezhebi olarak ta Şii, Yezidi vb… inançlarına sahip Kürtler yaşamaktadır.  Bu bölgeler aşırı Sünniciliği benimseyen çetelerin yegane hedefi durumundadır. Musul’un düşmesinden sonra Irak güçleri Şengal’i de terk ettikten sonra oranın güvenliğini de PDK güçlerine teslim etmişlerdi. Şengal’e saldırı olmadan önce kaynaklardan alınan bilgilere göre çoğu PDK peşmergesi olmak üzere yaklaşık 12 bin askeri güç şengal de bulunuyordu. Irak güçleri geri çekildikten sonra  silah ve cephanelerini, Yezidi Kürtlerin kendi öz savunmalarını yapmaları için  bırakmışlardı. Ama PDK peşmergeleri Irak güçlerinin Ezidi halkının kendisinin savunması için bıraktığı tüm silah ve mühümmatlar halktan alınarak biz sizi koruruz sözü verilmişti. 3 Ağustos’ta DAIŞ çeteleri Şengal’in Güney ve Doğu köylerinden saldırmaya başladı. Kısa bir süre içerisin de Şengal ilçe merkezine ulaşan çetelere karşı herhangi bir karşılık verilmedi. Çeteler, vardıkları her yerde erkekleri katlediyor, çocuk ve kadınları ise ganimet adı altında el koyup Musul pazarlarında satıyordu. Yüzbinlerce nüfusu olan Şengal ve civarı da DAIŞ çeteleri insanlık suçları işliyordu. Onlara koruma güvencesi veren PDK Peşmergeleri ise  sivil halktan önce Dihok ve Zaxo şehirlerine kaçıyorlardı. Evet halkı koruması gerekenler silahlarıyla birlikte halkı savunmasız bir şekilde bırakıp can havli ile halktan daha çok kaçıyorlardı. Adeta DAIŞ’e gel Şengal’de katliam yap der gibi bir ortam hazırlanmıştı.

-              Şengal’a Saldırı ve Büyük Göç

Şengal’e 3 Ağustos 2014 günü yapılan saldırı adeta bir halkın dili ve dini katliama maruz kalmıştı. Bu katliam Şengal halkının yurdundan barkından kaçma zorunda bırakmıştı. Yezidi halkı Şengal arazisinin ovalık olmasından dolayı Şengal şehir merkezinin yaklaşık 5 km kuzeyinde bulunan  Şengal Dağına ulaşmak için yola koyulmuştu. DAIŞ’ın kanlı pençelerinden kurtulmak istemişlerdi

Zaten önceden katliam geliyorum diyordu ancak  bu katliama her kes gözlerini yummuştu. Bunu hiç umursamayan yöneticiler zaten Şengali Şengallilerden önce terk ettiler. Binlerce insan DAIŞ barbarları tarafından katledildi, esir alındı. Ve halk kendilerini güvenli bir bölgeye çekmeseydi bilanço çok daha ağır olabilirdi. Halk Derwêşê Evdî’nin meskeni Şengal Dağı’na sığındı. Ama burada da halkı bin bir türlü zorluklar bekliyordu. En önemlisi yüz binlerce insanı Şengal de kim koruyacak?  Halk dağda aç, susuz ve ilaçsız ne kadar direnebilirdi?

-              YPG/YPJ’den Destansı Müdahale.

İnsanlar destan kelimesine imkansız olayları anlatmak için kullanırlar. Yani gerçekte olması imkansız olayları destan kelimesiyle ifade ederler. Şengal’in PDK güçleri tarafından DAIŞ çetelerine ikram edilmesinden sonra Rojava Savunma Güçleri YPG/YPJ Rojava’nın Til Koçer ve Cezaa bölgelerinden göğüslerini siper ede ede, DAIŞ çemberini kıra kıra 24 saatten az bir zamanda yaklaşık 100 km’den fazla bir araziyi geçip Şengal Dağı’na vararak Rojava’da olduğu gibi Güney Kürdistan’da da Kürt halkının yegane koruyucuları olduklarını gösterdiler. YPG/YPJ’nin bu müdahalesini destan olarak ele almak az olur. Çünkü destan kelimesi bu ilk müdahalenin tam olarak anlamlandıramaz. Kürt savaşçılar Şengal Dağı’nı korumaya alıp ve Şengal Dağından Til Koçer’e kadar bir güvenli koridor açıp halkı sağ salim Rojava’ya geçirmeye başladılar. Tüm bunlar yaşanırken buna sebep olanlar halen halkı kandırıp kara propaganda yürütüyorlardı. Sanki orayı YPG/YPJ terk ettiği ve peşmergelerin gelip halka sahip çıktı şeklinde demeçler verilmişti. Ancak  arabanın arkasına atlayıp kaçmaya  çalışanlar belliydi. Bu propagandaları yürüten kişiler böyle yaparak kaybettikleri itibarlarını temize çıkarmak istediler.  Bunu yapanlar Şengalin hesabını sormadılar. Tüm suçu birkaç komutana kestiler ve böylece kendilerince Şengal dosyasını kapattılar. Bu kadar basitmidir peki; katledilen binlerce kişi, pazarlarda satılan Yezidi kadınların hesabı böylece soruldu mu? PDK’ye yakın Tv kanalları sanki PDK ordaymış gibi; oradan hiç ayrılmamış gibi kahramanca savaşıyor algısını yaratmak istiyorlardı. Ya da sadece televizyon ekranlarında geçen uydurma çatışma ve operasyonlarla hiç olmayan ve olmamış bir DAIŞ’a karşı mücadele yürütülüyordu. Ama tüm bunlar Yezidi halkının acısına derman olmak için değil Şengal de itibar kaybetmiş çevrelerin tekrardan itibar kazanması için di.

-              Peki Neden Şengal Hedef Seçildi

Bilindiği gibi DAIŞ’ın ilk hedefi Rojavaydı. Rojava’da etkin saldırılarını yapan DAIŞ çeteleri Şengal, Telafer, Musul, Zaxo, Sêmêl’i de içine kapsayan bölgeleri ele geçirip Cizîrê Kantonu ve Rojava’yı çembere alıp daha büyük darbeler vurmayı amaçlıyordu. Ayrıca çeteler Şengal ve Telafer ile Til Berak, Til Hemis, Hol ve oradanda Kezwan Dağına bir kanal açmak istiyordu. Şengal’de yaşayan halkın büyük çoğunluğu Yezidi inancına sahip Kürtler oluşturuyordu. Ve buda inançsal bakımdan DAIŞ’a birincil hedef oluyordu.

-              HPG/YJA Star Gerilalarının Gelişi ve YBŞ/YPJ-Şengal’in Kuruluşu

Kürt Özgürlük Mücadelesi bu saldırılar esnasında Şengal’e ve Şengal halkını korumak amacıyla Şengal’e geldiler. Kuşkusuz Şengal halkının başına gelenler düşman ve ihanetten dolayı gelişti. Ama eğer ki Şengal halkını Şengalliler korusaydı yani Şengalin öz savuma gücü olsaydı bu acılar yaşanmazdı. Ki bunun yapılmamasının nedeni de kendini Şengalin savunma gücü olduğunu iddia edip ve Şengali yüz üstü bırakıp kaçanların yüzünden olmuştu. Kürt Özgürlük Gerilaları Şengale varıp ilk önce Şengal Dağında hayat kurdular ve Şengalileri korumaya aldılar. Saldırıdan önce yapılması gereken Şengalin öz savunma güçleri Şengalli genç erkek ve kızlarından oluşturulmuştü. Tarihte ilk kez Şengalliler kendilerini koruyorlardı. Bu amaçla YBŞ (Yekîneyên Berxwedana Şengalê) ve YPJ-Şengal (Yekîneyên Parastina Jinên Şengalê) kuruldu. Çetelere karşı aktif mücadele yürüten Şengalli gençler özgüvende kazanmışlardı. Ayrıca Kürt Özgürlük Mücadelesi Şengal’ın kendi kaderini tayin etmesi için Şengallilere her türlü desteği sağladı. Artık Şengal’in kendi kendine karar alması gerekiyordu. Çünkü onun adına karar alanlar zor zamanlarda yoklardı. Kendi kaderini tayin etmek amacıyla Şengal meclisleri, komin, eğitim vb… birçok çalışma yapıldı.

-              Şengali Özgürleştirme Hamlesi

Şengallileri güvenceye alan Kürt Özgürlük Mücadelesi sırf Şengal’de değil tüm Güney Kürdistanda Kürtleri koruyup katliamlara karşı güvenceye alıyordu. Şengalle eş zamanlı DAIŞ çeteleri Telafer, Mahmur, Kerkük, Tozxurmato, Xaneqîn gibi bölgelere de saldırmıştı. Şengaldeki durum o bölgelerde de yaşanmasın diye Kürt Özgürlük Mücadelesi Kürt güçlerine yardıma koşuyordu. Ama nedense Güney Kürdistan Medyası (PDK’ye yakın medya) Kürt Özgürlük Gerillalarının varlıklarını görmüyorlardı,  tüm direniş ve mücadeleyi kendilerine mal ediyorlardı. Ama tüm mevzilerde en önde çarpışan, mücadele veren, canını feda eden gerillalardı. Bugün halen bazı sözde televizyon kanalları gerillaların Güney cephelerinde savaşmadıklarını dillendiriyorlar. Şengalde halkı güvenceye alan Kürdistan gerillaları sürekli PDK ve medyasının hedefi olmuştu. Acaba gerillaların suçu neydi ki bu kadar karalama ve kara propagandaya maruz kalıyordu. Acaba gerillaların Yezidileri DAIŞ’ın kanlı ellerine bırakmalarınımı istiyorlardı bu kesimler ne istiyorlardı? Şengali ve Yezidileri korumak suçmuydu acaba? Şengali Kürt Özgürlük Gerillaları korurken sonradan gelen pêşmergeler sadece TV ekranlarında görülen operasyonlar yapıp ama gerçekte hiçbir zaman olmayan DAIŞ’a karşı mücadele yürütüyorlardı. PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, Şengal Dağında Yezidileri sadece biz koruduk derken acaba koruma kelimesine yüklediği anlam neydi? Şengali DAIŞ’ın kanlı pençelerine bırakmakmı oluyor o. Rojava da başlatılan temizleme operasyonlar çerçevesinde Til Berak, Til Hemis  temizlenmişti ve en sonunda da Hol operasyonu başlamış böylece Güney sınırı tamamen çetelerden temizlenmişti. Buna eş zamanlı Kürt Özgürlük Gerillalarıda Şengali Özgürleştirme Hamlesini başlattılar. Şengalin şehir merkezine operasyon düzenleyip ve Şengal şehir merkezi DAIŞ’ın işgalinden kurtarılmıştı. Kuşkusuz bu hamleye Koalisyon Güçleri de havadan katkı sağladı ve peşmerge güçleride bu hamlede yer alıyordu. Yani kolektif bir hamleydi ve başarı getirdi. Bu hamlenin en başında Kürt Özgürlük Gerillaları yer alıyordu yani sıcak temas halindeydiler. Şengale ilk giren ve en fazla DAİŞ ile çatışan gerillalardı. Ama gel gör ki bu kolektif yürütülen mücadele, Şengal Dağında Mesut Barzani tarafından sadece peşmergelere mal edildi. Bu ilk önce orada şehit düşen yüzlerce savaşçıya saygısızlıktır. Tüm Güney kanallarıda canlı yayınlıyor ve hatta Anadolu Ajansı’da canlı veriyordu bu açıklamayı.  Ayrıca görüntüler peşmergenin eğitim görüntüleri gibiydi. Sizce de fark edildimi Güney kanallarında verilen peşmergelerin savaş görüntülerinde eğitim görüntüleri gibi değimliydi? Ağır silahlar kullanılıyor peki hedef neresi kimse bilmiyor ve görmüyor; kamera sadece silahın  sıkıldığını  ve silahın nereye atıldığını ve hedefin ne olduğunu hiç göstermiyor. Ve yine hangi savaşta BKC silahı ayakta kullanılır (Rambo filmi dışında) yok çünkü verilen görüntüler yani Şengali Özgürleştirme Hamlesinin görüntüleri adına verilen görüntülerde bunlar var. Ayrıca hangi savaş Full HD ve canlı çekilebilinir ki. Dünyanın teknoloji bakımından gelişmiş ülkeleri var. Hangi ülke Full HD ve canlı savaş meydanı vermiş kimse vermemiş. Peki bu ne. Onlarca kanal sözde Şengal savaşını canlı veriyorlar ve güney halkını hatta dünyayı kandırmak istiyorlar.

-              Şengal Halkı Her Şeyi Biliyor

Şengal halkı 3 Ağustos’ta onları kimin savunmasız bıraktığını iyi biliyor.

Şengal halkı çok iyi biliyor Şengallilerden kimler silahları topladığı ve kurbanlık koyun durumuna getirdiği.

Şengalliler çok iyi biliyor kim Rojavadan Şengal Dağına destansı bir mücadeleyle koridor açtığı.

Şengal Halkı çok iyi biliyor kim Şengal halkını güvenli bir şekilde Rojavaya geçirdi.

Şengal halkı çok iyi biliyor Şengal Dağında kalanları kim koruduğu.

Şengal Halkı çok iyi biliyor Şengalli gençleri kendini koruma ekseninde kimler eğitti ve ordu haline getirdiğini.

Şengal halkı çok iyi biliyor kim onlara kendilerini yönetip koruması gerektiğini söyleyenle.

Bunları herkes biliyor tarihte gördü, yazdı ve biliyor. Uzak bir tarih değil ve halen hafızalarda tazedir. Tüm dünya alem gördü bunu. Bunların hepsi görüldü ve biliniyor. Şengal Dağında yapılan açıklama ve hazırlıkta bir tiyatrodan ibarettir. Şengali sadece şov amaçlı kullananlar Şengale bir şey veremezler. Şengalin geleceği Şengallilerdedir. Şengal’ın kaderinede onlar karar verirler.

Mehmet GÜLER

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.netwww.lekolin.info - www.navendalekolin.com

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): sengal  ybs  kdp  ypg  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.