AYNADA DÜŞMANLIK GÖRÜNÜYOR
Röportajlar / 05 Aralık 2014 Cuma Saat 13:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öcalan ile görüşmenin gerçekleştiği gün çetelerin Mürşitpınar Sınır Kapısı üzerinden saldırtıldığına dikkat çeken Halk Savunma Merkez Karargah Komutanı Murat Karayılan, “Kobanê Türk devletinin aynasıdır. Ortada açık bir ikiyüzlülük ve düşmanlık var” dedi.

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Öcalan’ın perspektifleri ışığında bir çözüme hazır olduklarını, ancak Kürt halkının umutlarıyla bir kez daha oynanmasına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Kürdistan özgürlük mücadelesinde Aralık ayında yaşamını yitirenler Medya Savunma Alanları’nda gerçekleştirilen askeri bir törenle anıldı. Törende konuşan Halk Savunma Merkez Karargah Komutanı Murat Karayılan, 4 Aralık 2007’de Şırnak’ın Gabar Dağı’nda çıkan çatışmada yaşamını yitiren PKK Merkez Komitesi ve HPG Komuta Konseyi üyesi Adil (Ramazan Aybi), YJA Star Komutanlarından Selma Kaya, (Gülbahar Gülhat) ile 5 yoldaşını andı. Karayılan, çeşitli yıllarda Aralık ayında yaşamını yitiren özgürlük savaşçılarına da şu sözlerle değindi:

Aralık ayı şehitlerini andı

“1989 yılında 4’lü çeteye müdahale edilmesine dönük olarak bir grup arkadaş Rojava-Bakur sınırını geçerken Ava Mezin’de (Dicle Nehri) çatışmaya girdiler. Bu çatışmada Muhittin, Ahmet, Zinar ve Zozan yoldaşlar büyük bir direnişle şehit düştü. Aynı gün bu çatışmanın devamı olarak Cudi eteklerinde, Şax Köyü’nün yanında, Kêrê’de 9 arkadaş daha şehitler kervanına katıldı. Rojava sınırından Cudi eteklerine kadar heryeri savaş alanına çeviren bu yiğitler, 4 Aralık gününü bir destana dönüştürdü. Yine 2000 yılında, Kandil Savaşı’nda Rüstem (Yücel Zeydan) yoldaş komutasındaki 20 arkadaş büyük bir direniş sergileyerek şahadete ulaşt. Onlar da ulusal birliğin mayası oldular. Böylesi bir günde değerli şehitlerimiz Adil, Muhittin, Gülbahar ve Rüstem yoldaşlar şahsında tüm değerli Aralık ayı şehitlerimizi ve tüm devrim şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.”

Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nin önemli bir aşamadan geçtiğini gerilla, Pêşmerge ve YPG/YPJ’nin Kürt halkının iradeleşme savaşını yürüttüğünü söyleyen Karayılan, DAİŞ çetesinin Mürşitpınar Sınır Kapısı üzerinden saldırtılmasına dikkat çekti. Saldırının Kürt Halk Önderi Öcalan ile görüşmenin gerçekleştiği gün yaşandığına dikkat çeken Karayılan, şunları söyledi: “Önder Apo’yla görüşmenin yapıldığı gün, böyle bir saldırının geliştirilmesi ve hem de gizlenmeden, açık bir şekilde Türk ordusunun kontrolündeki topraklardan saldırı yapılması, büyük bir planın parçasıdır. 29 Kasım günü Mürşitpınar’da patlatılan panzer Türkiye sınırları içerisinden getirilerek patlatılmıştır. Bu patlamanın ardından Türkiye topraklarından Kobanê’ye 3 kol üzerinden saldırılar gerçekleştirilmiştir. Türk devletinin, tüm dünya kamuoyunun gözleri önünde açık bir şekilde DAİŞ’i desteklemesi, Kürt sorununun çözümüne samimi yaklaşımı konusunda büyük bir şüphe ve kaygıya neden olmaktadır.

Açık ikiyüzlülük var

Eğer Türk devleti gerçekten Kürtlerle barış yapmak istiyorsa ve Kürt sorununu barışçıl müzakere yöntemiyle çözmek istiyorsa niye Kobanê Kantonu’na karşı bu kadar karşıtlık yapıyor? Bir yandan, ‘Kobanê’yle dostluk geliştireceğim; Kürt sorununu diyalog yöntemiyle çözeceğim’ diyor; diğer taraftan Kobanê’ye karşı yapılan saldırılara açıkça destek oluyor. Her gün, Kobanê’ye destek olan kişileri siyasi soykırım operasyonlarıyla gözaltına alıyor ve tutukluyor. Operasyonlar geliştiriyor. Kobanê’de yaralanmış olan direnişçilerin bulundukları yerlere baskınlar yapıyor ve onları tutukluyor. Kobanê halkının bulunduğu alanlarda her gün gözaltılar yapıyor, baskı uyguluyor, zulüm ve haksızlık yapıyor. Eğer AKP Hükümeti çözüm süreci denilen sürece ve Kürtlere karşı samimiyse Kobanê’deki direnişe ve Kobanê halkına karşı dürüst yaklaşmalıdır. Bu şekilde düşmanlık yapmamalıdır. Daha önce de belirttik: Kobanê, Türk devletinin aynasıdır. Ortada açık bir ikiyüzlülük vardır. Ve kimse bu ikiyüzlülüğe karşı tutumsuz kalmamalıdır.”

Oyuna izin vermeyiz

Karayılan, Öcalan’ın perspektifleri ışığında bir çözüme hazır olduklarını, ancak böyle bir ikiyüzlülüğe de geçit vermeyeceklerini belirterek, şunları vurguladı: “Kürt halkının umutlarıyla bir kez daha oynanmasına izin vermeyiz. Kürt halkının direnişi ilerlemektedir. Şehit Adilların, Muhittinlerin, Gülbaharların ve Rüstemlerin öncülüğünde yükselen direniş bugün daha da ileri bir düzeyi yakalamış bulunmaktadır. Kahraman şehitlerimizin anıları ışığında Kürt halkının özgürlük mücadelesi başarıya ulaşacaktır.”

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER): AYNADA  DUSMANLIK  GORUNUYOR  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.