HENDEKLERLE DEVLET Mİ KURULUR ?
Makaleler / 17 Nisan 2014 Perşembe Saat 06:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Güney Kürdistan ve Kuzey Kürdistan sınırına AKP-KDP ittifakı tarafından kazılan hendeklerin nedenleri gün geçtikçe belli oluyor. Buna göre KDP bağımsız devlet kurmak, AKP’nin de PKK gerillalarının Rojava üzerinden Kuzey Kürdistan’a girişlerini engellemek amacı ile yaptıkları kirli ittifakların açığa çıktığı görülmektedir. Yapılan bu ittifakta KDP’nin, ABD ile olan ilişkilerinin de pazarlık konusu olduğu da görülmektedir.

Güney Kürdistan ve Kuzey Kürdistan sınırına AKP-KDP ittifakı tarafından kazılan hendeklerin nedenleri  gün geçtikçe belli oluyor. Buna göre KDP bağımsız devlet kurmak, AKP’nin de PKK gerillalarının Rojava üzerinden Kuzey Kürdistan’a girişlerini engellemek amacı ile yaptıkları kirli ittifakların açığa çıktığı görülmektedir. Yapılan bu ittifakta KDP’nin, ABD ile olan ilişkilerinin de pazarlık konusu olduğu da görülmektedir.

Peki İttifak’a Sebep Olan Durumlar nedir?

Türk devleti kısa bir süre önce başta Roboski olmak üzere Güney Kürdistan ile Kuzey Kürdistan’ın Şemzinan sınırında olası bir gerilla geçişini engelleme amacı ile tel örgüler çekmeye başlamıştı. Ancak halkın yoğun tepkileri üzerine çalışmalar sekteye uğratılmıştı. Yine bunun yanında Rojava devrimi ile Kürt halkının ulaştığı imkanlardan ve Kürt Özgürlük Hareketinin bu imkanlardan yararlanma korkusu ile Türk devleti başta Kuzey Kürdistan’ın Serêkanîyê sınırında yoğun bir askeri üslenme yaptı. Bununla yetinmeyen AKP devleti İŞİD çetesine her türlü  yardım ederek Rojava devrimini başarısız kılma, Kürt Özgürlük hareketini tasfiye etme çabalarını da sürdürmektedir. Bunlar AKP devletinin ittifaktan çıkarmak istediği sonuçlardır.

Şimdide KDP’nin Ne İstediğine Bakalım

KDP Lideri Barzani’nin Arap televizyonu Sky News’e, ‘’Bağımsız Devlet Kurmanın Tam Zamanıdır’’ açıklaması da  gelişen ittifak ihtiyacının belirtisidir. Bunun için gerek Türkiye gerek ABD ile yoğun ilişkilere ihtiyaç duymaktadır. Ancak KDP daha önce ABD ile olan ilişkilerinin sekteye uğramasından dolayı, Türkiye ile ittifak geliştirme yoluna gitmiştir. KDP,  ABD ile olan ilişkilerinin düzeltilmesi noktasında  AKP hükümeti ile mutabakata varmış ve ABD’den terör listesinden çıkarılması yönünde baskı uygulamasını istemiştir. Ee, AKP karşılıksız iş yapar mı? Kuzey Kürdistan – Rojava ve Rojava – Güney Kürdistan sınırlarında kazılan hendekler AKP devletinin istekleri doğrultusunda gerçekleşmiştir. Böylelikle KDP bu ittifaklar sonucunda bağımsız devlet kurma önündeki en büyük engellerden biri olan ABD’nin terör listesinden kendi ismini çıkartmayı amaçlamaktadır. Türk devleti ise Kürt Özgürlük Hareketi’nin Rojava üzerinden Kuzey Kürdistan’a olası girişini bir nebzede olsa engellemeyi düşünmektedir. Anlayacağınız KDP bağımsız devlet, AKP Kürt Özgürlük Hareketinin tasfiyesi, ABD ise petrolden yararlanma şartı koştu, böylelikle ittifakın temeli atılmış oldu. Sonuç olarak KDP-AKP-ABD şeytan üçgeni Kürt halkının iradesini yok sayarak ‘’Al Gülüm Ver Gülüm ’’ dediğimiz ilişkiler içerisinde bulundukları söylenebilir. Ee peki şu ana kadar bu ittifaklar kimin ne işine yaradı? Türkiye hazırladığı senaryolarla savaşa hazırlanıyor, hendekleri kazdırıyor. KDP ise maceraperest bir yaklaşımla Kürt Özgürlük Hareketinin Tabanını karşısına aldı. Yani anlayacağınız Bu ittifaktan kârlı çıkan tek taraf petrol aşığı ABD olmuştur. ABD istediğini aldı, Diğer iki kafadarın (KDP-AKP)  isteklerinin gerçekleşmesi ise meçhuliyetini koruyor.

Çelişki Dolu Açıklamaların Sebepleri ?

Peki Kürdistan sınırlarında kazılan hendeklerin nedeni bu kadar açıkken KDP yetkililerinin çelişkili açıklamalarda bulunmasının sebebi nedir ?

Başta Peşmerge bakanının yanı sıra Peşmerge komutanı ve komutan yardımcısının yaptığı açıklamaların birbirleriyle çelişmesi yine Türk devletinin, Kürt Özgürlük Hareketi karşısında KDP’yi güçlendirme çabalarından biri olduğu anlaşıldı. Yapılan açıklamalarda hendeklerin parlamento kararı olduğunu söyleyen Peşmerge bakanı tuhaftır ki Peşmerge komutanı tarafından parlamento kararının söz konusu olmadığını söyledi. Çelişkili açıklamalardan anladığımız şudur ki hendeklerin kazılmasının gerçek amacının örtbas etmeye çalışılması,  daha çok parlamento kararıymış gibi lanse edilmesi ise Kürt Özgürlük Hareketi ve diğer Güney Kürdistan’lı Kürt patilerini (YNK,GORAN vs..) karşı karşıya getirmeyi amaçlandığı anlaşılıyor. Bilindiği üzere KDP daha önce Federal Kürdistan parlamentosu adına Rojava’da ilan edilen Özerk Kanton yönetimlerini tanımadıklarını duyurmuş ancak kısa bir süre sonra YNK ve Goran yetkilileri tüm Kürtlerin Rojava devrimini sahiplenmeleri gerektiğini belirterek taraflılıklarını ortaya koymuşlardı. 

Helgurt Tolhildan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.navendalekolin.com - www.lekolin.net – www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER): HENDEKLERLE  DEVLET  MI  KURULUR    

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.