KDP’nin Rojava devrimi düşmanlığı
Makaleler / 25 Ekim 2013 Cuma Saat 13:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HÜSEYİN ALİ - PYD Eşbaşkanı Salih Muslim Simalkê kapısından bırakılmıyor. Böylece diplomatik çalışması engelleniyor. Bunun özellikle Cenevre görüşmeleri öncesi yapılması bilinçlidir. Salih Muslim’in sınırdan geçirilmemesi KDP’nin Rojava devrimine düşmanlığını ortaya koymaktadır.

KDP, Salih Muslim’in oğlu şehit düşünce başsağlığı dilemişti. Bunu bazı yorumcular KDP’nin Rojava devrimine düşmanlığı bırakıp ilişki geliştirme mesajı olarak ele aldı. Anlaşılıyor ki bugün verilen mesaj da KDP’nin Rojava devrimine düşmanlığını örtmek için vesile yapılmıştır.  
KDP’nin Rojava politikasını hiçbir Kürt anlayamıyor. Çünkü bir Kürt siyasi gücünün böyle bir politika izlemesini akılları almıyor. Gerçekten de Rojava politikası Kürt karşıtıdır. Bazı yeminli PKK ve Apo düşmanlarının “PKK kazanmasın da kim kazanırsa kazansın” dediği gibi KDP “PYD kazanmasın da kim kazanırsa kazansın” yaklaşımıyla hareket ediyor. Bu ruh halinin iyi bir ruh hali olmadığını en iyi Kuzey Kürdistan halkı biliyor. Çünkü bu ruh hali Türk devletinin Kürtlere yönelik en acımasız saldırılarına sessiz kalıyor, Türk devletinin zulmüne gerekçe buluyor. Hatta Kürtlere yapılan zulüm için devlete yöneleceklerine yine PKK’yi suçluyorlar. 
Anlaşılıyor ki KDP de buna benzer bir ruh hali içinde. Zaten geçen gün yeminli bir PKK ve Apo düşmanı zavallı ve hastalıklı bir zat, KDP liderine dayandırarak ulusal kongrenin olmayacağını söylemiş. KDP lideri, PKK etkisinin olacağı bir kongre yaptırmam demiş. Şimdi ulusal kongrenin neden yapılmadığı daha iyi anlaşılıyor. Seçim öncesi ulusal kongreyi reddetse oy kaybedeceğini düşünen KDP, seçime kadar kongre olabilirmiş gibi oyalama yaparken, seçim sonrasında kongre olmaması için bin dereden su getirmektedir. Nitekim alınan bilgilere göre ulusal kongre başka bir bahara kalmıştır. 
KDP’nin ulusal çıkarları değil, kendi parti çıkarlarını ve yandaşlarını düşündüğü Cenevre görüşmeleri öncesi de görülmektedir. KDP’ye bağlı partiler Cenevre’ye Kürt Yüksek Konseyi içinde gitmek yerine, Kürt Yüksek Konseyinden ayrı olarak gitmektedirler. Hatta Suriye’de en etkili güç olan PYD’nin Cenevre’ye gidişini engellemeye çalışmaktadırlar. Nasıl ki KDP bölgede PKK karşıtlığı üzerinden kendini siyasi güç yapma, PKK karşıtlığı üzerinden bazı ilişkiler geliştirme politikası izliyorsa, KDP’ye bağlı güçler de PYD karşıtlığı üzerinden kendilerine Suriye ve Rojava’da yer bulmaya çalışıyorlar. Bu grupların Suriye ve Rojava’daki marjinal durumlarından örgütlenerek, çalışarak ve mücadele ederek değil de, PYD karşıtlığı üzerinden kurtulmak istemeleri gerçekten de ibret vericidir. 
KDP’nin bilgisi olmadan Rojava devrimi düşmanlığının bu düzeyde yürütülmeyeceğini taraflı tarafsız herkes söylemektedir. 
Salih Muslim’in diplomatik çalışma yapması için sınırdan geçirilmemesi her şeyi ayan beyan ortaya koymaktadır. Artık KDP ne derse desin Rojava devrim düşmanlığını gizleyemez. Bir ulusal kongre olsa en önemli delegelerden olacak olan Salih Muslim’in sınırdan geçirilmemesi KDP’nin bir ulusal anlayışa sahip olmadığını, ulusal tutum ve kararlar alacak bir kongreyi neden engellediğini daha iyi ortaya koymaktadır. 
Kürtler üzerinde sömürgeci egemenlik politikalarının 21.yüzyılda sürdürülmesinde bu zihniyetin payı küçümsenemez. Çünkü kültürel soykırımcı sömürgeci güçler, Kürtler arası bu sorunlar nedeniyle politikalarını sürdürme imkanı bulmaktadırlar.
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA 

Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.navendalekolin.com www.lekolin.org -www.lekolin.net - www.lekolin.info


Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.