Bedenini ateşe veren Yektaş yaşamını yitirdi
Gençlik / 10 Ekim 2012 Çarşamba Saat 09:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik uluslararası 9 Ekim komplosunu protesto amacıyla bedenini ateşe veren Harran Üniversitesi öğrencisi Serdar Yektaş yaşamını yitirdi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik uluslararası 9 Ekim komplosunu protesto amacıyla bedenini ateşe veren Harran Üniversitesi öğrencisi Serdar Yektaş yaşamını yitirdi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğrencisi Serdar Yektaş (22), Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik uluslararası 9 Ekim komplosunu protesto etmek amacıyla bedenini ateşe verdi. Harran Üniversitesi Osman Bey Kampusu Ziraat Fakültesi önünde "Biji Serok Apo", "Kahrolsun uluslararası komplo", "Yaşasın Kürt ve Türk halklarının kardeşliği", "Şehid namirin" ve "Kahrolsun faşizm" sloganları atarak, bedenini ateşe veren Yektaş, ağır yaralı olarak kaldırıldığı Urfa Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi'nde tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Yektaş'ın bugün Urfa'nın Siverek İlçesi'nde toprağa verilmesi bekleniyor.

Öte yandan, Harran Üniversitesi Osmanbey kampusunda okuyan öğrenciler, bugün okulu boykot etti. Öğrencilerin bugün saat 11.00'de Harran Üniversitesi Osmanbey kampusu Ziraat Fakültesi önünde yürüyüş düzenleyeceği öğrenildi.

‘’Urfa'nın sessizliğine cevabımdır ‘’
Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nde okuyan Serdar Yektaş (22) adlı genç, PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışını protesto etmek amacıyla dün saat 17.00 sıralarında bedenini ateşe verdi. Harran Üniversitesi Osman Bey Kampusu Ziraat Fakültesi önünde "Biji Serok Apo", "Kahrolsun uluslararası komplo", "Yaşasın Kürt ve Türk halklarının kardeşliği", "Şehid namirin" ve "Kahrolsun faşizm" sloganları atarak bedenini ateşe veren Yektaş, ağır yaralı olarak kaldırıldığı Şanlıurfa Devlet Hastanesi Yanık Ünitesi'nde tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirmişti. Yektaş'ın eylemini gerçekleştirmeden önce eyleminin amacını anlatan bir not bıraktığı ortaya çıktı.

Yektaş'ın ardından bıraktığı notta şunlar yazılıyor: "Bugün 9 Ekim, Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının 14. yıldönümü. Bu uluslar arası komplonun Kürt halkı, Kürdistan ve Kürt ile Türk halklarının kardeşliği üzerine bir zifiri etkisi yaptırıldığını biz özgürlüğü arayan Kürt gençliği olarak biliyor ve görüyoruz. Ve bu karanlıktan kurtulmanın yolunu da biliyoruz. Ve yine biliyoruz ki bu karanlığı aydınlatmak için devşirme Kürtlerin yaptığı gibi ampul değil, beden yakacaksın. An azadi an azadi. Urfa'nın sessizliğine cevabımdır, Urfa'nın uyanmayışına cevabımdır."

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.