CHP'de Alevilere Tırpan
Basından Seçmeler / 12 Nisan 2011 Salı Saat 12:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP ve AKP listelerinde Alevi aday sayısında düşüş gözlendi. CHP’nin merkez sağdan gelen adayları tercih etmesi Alevilerde hayal kırıklığı yaratmıştı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hazırladığı aday listeleriyle köklü bir değişikliğe imza attı. Aday listesinde 64 vekilin üstü çizildi, PM’den 48 isim liste dışı kaldı. Merkez sağdan 11 aday listeye girerken, Alevi temsilcilerin listede yer almaması hayal kırıklığı yarattı.

Partilerin milletvekili aday listeleri açıklandı. CHP ve AKP listelerinde Alevi aday sayısında düşüş gözlendi. CHP’nin merkez sağdan gelen adayları tercih etmesi Alevilerde hayal kırıklığı yaratmıştı.

Alevilerin önemli bir kesimi her seçimde olduğu yine CHP’yi destekleyeceklerini açıklamışlardı. Ancak ABF eski Genel başkanları Ali Balkız ve Fevzi Gümüş başta olmak üzere birçok Alevi örgüt temsilcisinin başvuruda bulunduğu CHP’de yer bulamadı.

CHP’de Sezgin Tanrıkulu dışında Kürt, Akif Hamzaçebi dışında Karadenizli, Sabahat Akkiraz dışında Alevi, Bahri Sipahi dışında göçmen bir aday seçilecek sırada bulunmuyor.

CHP İstanbul listelerinde dini görüşlü üç isme yer verildi. Eski İstanbul Müftüsü İhsan Özkes, Fethullah Gülenci Muhammed Çakmak, Humeyni’nin takipçisi olmakla övünen Türkiye’deki Şiilerin lideri Selahattin Özgündüz’ün yeğeni Ali Özgündüz.

Dindarların ve merkez sağın oyunu almak için CHP’nin Alevileri dıştalaması dikkat çekerken, Kılıçdaroğlu, CHP’nin Alevi partisi olduğuna ilişkin söylemleri de sert bir dille eleştirerek, “Siyasette söyleyecek sözü olmayıp, onurunu ayaklar altına alıp çiğnemekten zevk alan kişiliksiz, aşağılık insanlar bu tür söylemleri kullanır. Siyaset terbiyesi olmayan bu tür insanların ülkeyi yönetme konusunda sözleri olamaz” dedi.

MERKEZ SAĞDAN 11 İSİM

CHP listesinde Sinan Aygün ve Mehmet Haberal’ın yanısıra merkez sağdan bazı isimler de yer aldı. 28 Şubat sürecinin DYP’li Milli Savunma Bakanı Turan Tayan Bursa'dan, eski ANAP'li Aydın Ayaydın da İstanbul’dan aday gösterildi

Yerel seçimlerde MHP’nin Beşiktaş belediye başkan adayı olan Cennet Süzer’in Antep’te 4. sıradan kontenjan adayı gösterilmesi dikkati çekti. Eski Türkiye Partisi genel başkan yardımcıları Bülent Kuşoğlu ile Ali Arif Özzeybek, eski DYP milletvekillerinden Aytun Çıray, Mehmet Ağar’ın danışmanlığını yapan din sosyologu Muhammed Çakmak listedeki sağ kökenli adaylar oldu. Aksaray ve Karabük’te de önseçimde eski DYP milletvekilleri Mahmut Öztürk ile Mustafa Eren liste başı olmuştu.

GÜRSEL TEKİN VE DEMİREL KONTENJANI

Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in de merkez sağdan gelen 11 isimin aday listelerine girmesinde etkili olduğu belirtilirken, Turhan Tayan’ın da Mehmet Haberal gibi Süleyman Demirel kontenjanından listeye girdiği söyleniyor. Sinan Aygün için TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu devreye girdiği gelen bilgiler arasında. –ANF

Hasan Güneş 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.infoParveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.